czwartek, 30 grudnia 2010

Profile w aplikacji (typu web application project) ASP.NET [PL]

ASP.NET dostarcza wygodnego i prostego mechanizmu do obsługi profili użytkowników. Do profilu użytkownika można łatwo dodać kolejne dane – w tym celu wystarczy odpowiednio zmodyfikować web.config, np. w następujący sposób:

środa, 29 grudnia 2010

OpenXML i odstępy pomiędzy liniami [PL]

Na temat Open XML już dłuższy czas nie pisałem. Dzisiaj chciałbym wrócić do tematu i napisać jak można ustawić odstępy między liniami w paragrafie w pliku Word'a (DOCX).

wtorek, 28 grudnia 2010

OPC UA i HMI [PL]


W listopadowym Control Engineering pojawił się artykuł na temat systemów kontroli, HMI i OPC UA, pt. „Control Systems, HMI Change Management, Security”. Artykuł napisany został przez dwóch polskich autorów z Politechniki Łódzkiej i Szczecińskiej i polecam przeczytaniu wszystkim tym, którzy są zainteresowani technologią OPC.

Jak zezwolić na zamykanie Windows z poziomu RemoteDesktop[PL]


W niniejszym wpisie nie będzie nic odkrywczego, ale „ku pamięci” (dla mnie, a może komuś się jeszcze przyda)... Od czasu pewnej poprawki Microsoft wyłączył prostą możliwość zamykania Windows z poziomu klienta RemoteDesktop, z menu start znika „zamnij”, a zostaje „odłącz” i „wyloguj”. Oczywiście jest polecenie „shutdown”, które już wspominałem wcześniej we wpisie „Jak zahibernować komputer z poziomu C#”, ale nie zawsze ono zadziała. Czasami możemy bowiem przeczytać: „The operation completed successfully. A required privilege is not held by the client.”.... mmmhm... czyli udało się, ale się nie udało ;).

piątek, 3 grudnia 2010

Software Developer's Journal 1/2011 [PL]

Niedawno pisałem o tym, że do pobrania jest numer 12/2010  Software Developer's Journal (SDJ), a tymczasem dostałem informację, że jest już dostępny kolejny - styczniowy numer (mmmhm mamy początek grudnia, a informację otrzymałem pod koniec listopada ;) ).

piątek, 26 listopada 2010

Będę na DevDay w Łodzi (a Ty?) [PL]

Niedawno Paweł Łukasik na swoim blogu pisał o DevDay we Wrocławiu, ja bym dzisiaj chciał poinformować (i zaprosić w imieniu organizatorów, czyli „Łódzkiej Grupy Profesjonalistów IT & .NET”) na DevDay w Łodzi.

czwartek, 25 listopada 2010

wtorek, 23 listopada 2010

Finał konkursu „Daj się poznać” - głosujcie na MeshDiagram3D [PL]

Ostatnio na tym blogu pojawiło się kilka wpisów związanych z konkursem "Daj się poznać" organizowanym przez Maćka Aniserowicza. Bierze w nim udział mój projekt Mesh Diagram 3D. Udało mi się dotrwać do końca konkursu, do którego zakwalifikowanych zostało 23 uczestników z 79 startujących. Następnie udało mi się zakwalifikować do kolejnego etapu, do którego trafiło 17 szczęśliwców.
Bardzo dziękuję za wszystkie głosy oddane na mnie i mój projekt!

poniedziałek, 22 listopada 2010

CAS i CommServer na Międzynarodowych Targach Automatyki Przemysłowej SPS/IPC/DRIVES 2010 [PL]

Tym razem news trochę może spóźniony, ale ..razem z innymi członkami OPC Foundation (23 - 25 listopada 2010 - więc start jutro, w Norymberdze, w Niemczech), firma CAS będzie prezentować możliwości i funkcjonalność nowego standardu OPC Unified Architecture.

Kurs C# - na VirtualStudy.pl [PL]

Od 25 listopada w ramach portalu VirtualStudy.pl rozpoczyna się kurs, który będzie trwał aż 6 miesięcy. Na każdy tydzień miesiąca przypada jedna sesja, która rozpoczynać się będzie o godzinie 20:30. Tematyką kursu będzie programowanie w języku C#. Prelegenci Daniel Dudek, Mirosław Pragłowski, Paweł Łukasik, Tomasz Wiśniewski oraz Wojciech Poniatowski przygotowali aż 24 sesje rozpoczynające się od wprowadzenia do kursu, podstaw programowania aż po wzorce projektowe oraz usługi sieciowe.

środa, 17 listopada 2010

Konkurs „Daj się poznać” - etap głosowania - moje typy [PL]

W poprzednim wpisie napisałem pewne podsumowanie moich poczynań w konkursie pod tytułem „Daj się poznać”, organizowanego przez Maćka Aniserowicza. Teraz nadszedł etap głosowania, a ponieważ w pierwszym etapie głosowania głosują wszyscy uczestnicy, więc i ja muszę zagłosować na wybrane przeze mnie projekty. Lista wszystkich projektów i osób zakwalifikowanych do tego etapu znajduje się na blogu organizatora, zakwalifikowanych zostało 23 uczestników, z których 17 przejdzie do kolejnego etapu. Moim zadaniem (jak również każdego uczestnika) jest wskazanie teraz trzech innych uczestników, którzy według mnie zasługują na nagrodę. W tym wpisie wymienię kilka projektów / blogów, które mnie najbardziej zaciekawiły.

wtorek, 16 listopada 2010

MeshDiagram3D – zakończenie etapu konkursowego [PL]


Na tym blogu, już wiele razy wspominany był przeze mnie projekt pod nazwą "Mesh Diagram 3D" (MD3D). Projekt ten ujrzał światło dzienne i był rozwijany dzięki konkursowi pod tytułem „Daj się poznać”, organizowanego przez Maćka Aniserowicza (informacji na temat innych projektów konkursowych można szukać pod adresami: http://www.maciejaniserowicz.com/page/Uczestnicy-konkursu-Daj-sie-poznac.aspx oraz http://dotnetblogs.pl/dajsiepoznac.htm). Ponieważ nadszedł czas zakończenia konkursu, dlatego warto pokusić się o pewne podsumowanie tego okresu.

piątek, 12 listopada 2010

[WPF 3D] Kurs (tutorial) WPF 3D [PL]

WPF 3D, to zestaw funkcjonalności WPF-a,pozwalający na tworzenie i wyświetlanie grafiki trójwymiarowej (3D). Jednym z głównych celów stawianych WPF 3D jest wsparcie grafiki 3D w dziedzinie interaktywnych interfejsów użytkownika.
W ramach podsumowania wpisów poświęconych WPF-owi 3D, przygotowałem zestawienie artykułów, które do tej pory pojawiły się na tym blogu i dotyczyły WPF 3D. Wydaje mi się, że wymieniony niżej materiał może być pewnego rodzaju kursem (tutorial'em) poświęconym WPF-owi 3D i może stanowić punkt wyjścia dla osób, które chcą zapoznać się podstawami WPF-a 3D.
  1. Wirtualny Trackball 3D
  2. Dopasowanie wielkości sceny do aktualnego widoku na ekranie
  3. Tworzenie napisów dla scen 3D tworzonych przy pomocy WPF
Niniejszy wpis poza prezentacją różnych i niezależnych od konkretnego wykorzystania treści stanowi również opis pewnych zagadnień związanych z projektem Mesh Diagram 3D.Informacje dotyczące projektu oznaczone są etykietą MeshDiagram3D.
Promuj

poniedziałek, 8 listopada 2010

[WPF 3D] Dopasowanie wielkości sceny do aktualnego widoku na ekranie [PL]

Niemal każdy program graficzny ma funkcjonalność: „dopasuj obraz do wielkości strony” (Zoom to fit, Auto-Zoom, itp ...). Zobaczmy jak można zrealizować taką funkcjonalność w programie pokazującym sceny 3D oparte o WPF 3D.

[WPF 3D][3DTools] Wirtualny Trackball 3D [PL]

O tym jak obracać obiekty (lub kamerę) w scenie 3D pisałem już jakiś czas temu w artykułach: „Transformacje i przekształcenia 3D” „Obracamy, przesuwamy, skalujemy? Kamerę (i nie tylko)”. W oparciu o opisane tam rozwiązania i przy pomocy kontrolek typu Slider, tworzona przeze mnie aplikacja (MeshDiagram3D), transformuje kamerę w scenie, przez co sprawia wrażenie transformacji sceny. Nie każdemu jednak spodoba się przesuwanie suwaków (Slider), niektórzy chcieliby pewnie obracać scenę, „łapiąc” za obiekty w niej umieszczone. Jak to zrobić? Okazuje się, że to nic trudnego. Wystarczy wykorzystać element Trackball z biblioteki 3DTools.

sobota, 6 listopada 2010

[WPF 3D] Wyznaczanie wektora prostopadłego, czyli iloczyn wektorowy [PL]

Tym razem nie będzie nic odkrywczego, a wpis ten jest raczej „ku pamięci”, abym nie musiał więcej razy tego szukać (a może jeszcze komuś się przyda ...). Otóż te wpis będzie poświęcony iloczynowi wektorowemu.

piątek, 5 listopada 2010

czwartek, 4 listopada 2010

[WPF 3D] Interakcja z myszą [PL]

Pisałem wcześniej, że WPF 3D może być wykorzystane przy budowie interfejsów użytkownika, zastanówmy się więc jak można zapewnić interakcję sceny 3D z użytkownikiem. W tym artykule pokazane będzie jak można wyznaczyć wskazany myszą obiekt w scenie 3D.

niedziela, 24 października 2010

[WPF 3D] Linie 2D w scenie 3D [PL]

W poprzednich wpisach opisane zostały zagadnienia związane z rysowaniem linii w scenach 3D oraz wymienione zostały pewne gotowe rozwiązania pozwalające takie linie rysować. Zastanówmy się jednak chwile i pomyślmy nad rozwiązaniami alternatywnymi, przecież scena 3D wyświetlona na płaskim ekranie jest tylko pewnego rodzaju projekcją trójwymiarowej przestrzeni na płaszczyznę, więc dlaczego nie rysować zwykłych linii bezpośrednio na tej płaszczyźnie?

sobota, 23 października 2010

[WPF 3D] Linie 3D przy pomocy ScreenSpaceLines3D i WireLines [PL]

W poprzednim artykule opisane zostały zagadnienia związane z rysowaniem linii w scenie 3D opartej o WPF. W tym artykule zostaną opisane gotowe rozwiązania umożliwiające kreślenie linii.

piątek, 22 października 2010

[WPF 3D] Rysowanie linii, to nie taka banalna sprawa [PL]

Jednym z problemów, na jakie może napotkać programista tworzący trójwymiarową scenę przy pomocy WPF 3D, jest rysowanie linii. W tym artykule zostanie opisane, dlaczego taki problem może zaistnieć i jak go można rozwiązać.

poniedziałek, 18 października 2010

Cała prawda o pozycjonowaniu w wyszukiwarkach internetowych [PL]


Celem większości twórców lub osób prowadzących stronę internetową (np. bloga jak to jest w moim przypadku) jest pozyskanie jak największej liczby osób ją odwiedzających. Powszechnie wiadomo, że bogata i ciekawa zawartość strony nie gwarantuje wysokich statystyk oglądalności. Jak więc spowodować, by wspomniana witryna nie stała się bardzo małą i niezauważalną igłą w gigantycznym stoku siana Internetu? W tym celu należy stronę optymalizować dla wyszukiwarek internetowych (z j. ang. Search Engine Optimization = SEO), potocznie mówiąc: należy ją odpowiednio pozycjonować. Pozycjonowanie jest sztuką i nauką o takim tworzeniu witryn internetowych, aby były prezentowane wysoko w wynikach wyszukiwania na zapytanie związane z treścią witryny.

niedziela, 17 października 2010

Tryb Boga (GodMode) w Windows [PL]

Panel sterowania w Windows jest coraz bardziej podzielony na  poszczególne kategorie, by nie "straszyć" mniej doświadczonych użytkowników i nie wyglądać za bardzo skomplikowanie. Niestety może się to okazać kłopotliwe dla bardziej zaawansowanych  użytkowników, którzy "wiedzą, czego chcą!". Czemu mają więc klikać niepotrzebną ilość razy. Na szczęście jest proste rozwiązanie - tzw. Tryb Boga (ang. GodMode, czasami nazywany również SuperAdmin).

wtorek, 12 października 2010

[WPF 3D] Transformacja wektora 3D [PL]

Na temat transformacji w WPF 3D pojawiło się wcześniej już trochę informacji (m.in. „czym są transformacje i do czego je można wykorzystać?”, czy „jak transformacje tworzyć i komponować?”), zabrakło jednak informacji, jak transformacje wykorzystać do obliczeń 3D.

poniedziałek, 11 października 2010

[WPF 3D] Wizualne drzewo w WPF (visual tree) a elementy w scenie 3D [PL]

Czasem zachodzi potrzeba, by element sceny 3D wiedział o swojej obecności w scenie, np. w celu odpowiedniego obrócenia się, by być przodem do kamery. Oczywiście przy jego dodawaniu do sceny można by było przekazać do niego odpowiednie informacje o scenie, ale okazuje się, że każdy element sceny może sam uzyskać odpowiednie informacje, gdyż wszystkie elementy sceny 3D w WPF (i nie tylko sceny 3D) tworzą drzewo wizualne (visual tree).

piątek, 1 października 2010

[WPF 3D] Obracamy, przesuwamy, skalujemy? Kamerę (i nie tylko). [PL]

W poprzedniej części zacząłem pisać o przekształceniach i transformatach, w tym wpisie pokazane zostaną przykłady jak można wykorzystać transformaty do poruszania kamerą.
Okazuje się, że przekształcanie (w tym obracanie, przesuwanie) wszystkich elementów w scenie może być niewygodne i nieopłacalne (np. ze względów wydajnościowych), dlatego czasem lepiej będzie wykonać przekształcenie dla samej kamery.

czwartek, 30 września 2010

[WPF 3D] Transformacje i przekształcenia 3D [PL]

Przy prezentacji grafiki 3D ciekawą funkcjonalnością może być umożliwienie użytkownikowi oglądanie sceny 3D z wielu punktów widzenia, obracania elementów sceny itp... W tym wpisie zaprezentowane zostanie jak można taką funkcjonalność stworzyć w WPF 3D.

sobota, 18 września 2010

[WPF 3D] Malujemy scenę 3D pędzlem [PL]

W poprzedniej części serii poświęconej tematyce WPF 3D, opisane zostały rodzaje materiałów, jakimi można pokrywać figury i bryły w tworzonej scenie 3D, pominięte ciszą zostały natomiast pędzle wykorzystywane do przygotowania odpowiedniego materiału. W tym wpisie wiadomości dotyczące pokrycia figur zostaną uzupełnione i omówione zostaną pędzle, które są elementem wykorzystanego materiału.

wtorek, 14 września 2010

[WPF 3D] Pokrycie brył i figur (materiałem) w scenie 3D [PL]

W tym wpisie omówione zostaną materiały (i nie chodzi tutaj o krawiectwo), jakie mogą być wykorzystane pokrywanie figur w scenie 3D.

Chmury nad Łódzką Grupą Profesjonalistów IT & .NET! [PL]

W tytule posłużyłem się lekko (co mam nadzieję nikogo nie urazi) tytułem innej wiadomości, którą przeczytałem ostatnio na CodeGuru: "Chmury nad WSS i CodeGuru!", ale muszę przyznać, że tytuł mi się spodobał, a poza tym treść objęta wspomnianym wpisem również wydaje się ciekawa, więc zobaczcie i sprawdźcie.

Przejdę jednak do konkretów, a mianowicie do związków z Łódzką Grupą Profesjonalistów IT & .NET:

Mianowicie 30-go września 2010 (czwartek) odbędzie się pierwsze spotkanie w tym sezonie. Na dzień dobry, Tomasz Kopacz (z Microsoft Polska) zaprezentuje sesję o pisaniu i projektowaniu aplikacji dla chmury (na przykładzie Azure).


Zapowiada się ciekawie! Do zobaczenia!

czwartek, 9 września 2010

Czy można zrobić nie-pełny serwer OPC UA? Co z urządzeniami Embedded/PLC? [PL]

Niniejszy wpis jest próbą odpowiedzi na pytania dotyczących implementacji serwera OPC UA, z którymi spotykam się od czasu do czasu:
  • Słyszałem, że OPC UA łączy ze sobą sposoby dostępu do danych aktualnych (Data Access, DA), historycznych (Historical Data Access, HDA), o zdarzeniach (Allarms & Events, A&E lub Alarms & Conditions, A&C) i innych typów danych. Mnie interesuje tylko prosty serwer DA, czy muszę zaimplementować lub zakupić od razu również HDA i A&E?”
  • Podobno serwer OPC UA, oferuje usługi jako serwisy, które są rejestrowane, aby klient mógł je odszukać i nawiązać połączenie. Zakładając, że chcemy więc tylko przesłać wartości danych, czy wystarczy jeżeli nie zaimplementujemy całego serwera OPC UA, ale tylko pewien serwis, który odpowiednio zarejestrujemy?”
  • Interesuje mnie proste udostępnianie dane, czy mogę wybrać pewne usługi serwera OPC UA, zaimplementować je i poinformować wszystkich, że mam serwer OPC UA o „nie pełnej funkcjonalności” ?”

środa, 8 września 2010

Portal dla programistów: Software.com.pl [PL]

Nie jest to może news w pełnym tego słowa znaczeniu, ale ponieważ do tej pory o tym nie pisałem... więc oto informacja:

Ok. 2 miesiące temu został uruchomiony portal z artykułami dla programistów,  mianowicie:

wtorek, 7 września 2010

[WPF 3D] Rodzaje kamer 3D [PL]

Tytuł mógłby wskazywać, że omówię technologię lub produkty pozwalające nakręcić video w 3D, jednak niezupełnie o to mi chodzi. W tym wpisie chciałbym się skupić raczej nad rodzajami kamer wykorzystywany w scenach 3D tworzonych w oparciu o WPF 3D.

poniedziałek, 6 września 2010

OPC aktualności (wrzesień 2010) [PL]

Od jakiegoś czasu nie pisałem już żadnych aktualności odnośnie technologii OPC, dziś chciałbym to nadrobić, zobaczmy więc co ciekawego wydarzyło się ostatnio i ma związek z tą technologią.

niedziela, 5 września 2010

CommServer OPC UA Viewer (klient OPC UA) - już dostępny [PL]

Dziś chciałbym się pochwalić, że niedawno firma CAS (producent oprogramowania z rodziny CommServer, a zarazem miejsce mojej pracy) jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie opublikowała darmowego, w pełni funkcjonalnego klienta OPC Unified Architecture o nazwie OPC UA Viewer. Pozwala on integratorom, wdrożeniowcom, testerom i wszystkim innym użytkownikom na łatwe połączenie z dowolnym serwerem OPC UA, odczytywanie z niego danych, przeglądanie struktury modelu wg referencji i wiele, wiele więcej! OPC UA Viewer jest idealnym narzędziem do automatycznegotestowania połączenia z serwerami OPC UA z wykorzystaniem różnych protokołów komunikacyjnych i przy użyciu różnych typów zabezpieczeń transmisji danych.

środa, 1 września 2010

[WPF 3D] Prawoskrętny układ współrzędnych. [PL]

Do tej pory zapomniałem wspomnieć o jednej ważnej i bardzo podstawowej sprawie dot. WPF 3D, a mianowicie z jakim układem współrzędnych mamy tutaj do czynienia.

wtorek, 31 sierpnia 2010

[WPF 3D] Niech stanie się światłość! [PL]

Ten wpis jest kontynuacją tematyki związanej z WPF 3D, w którym przedstawiony zostanie ważny element każdej sceny, a mianowicie światło.

poniedziałek, 30 sierpnia 2010

[WPF 3D] Podstawy grafiki 3D. [PL]

Promuj
W jednym z poprzednich wpisów napisałem czym jest ten „WPF 3D”, dzisiaj przedstawione zostaną kolejne podstawy, a mianowicie omówione zostanie (w skrócie) czym jest grafika 3D.
Uwaga: jeżeli już wcześniej jakkolwiek programowałeś grafikę 3D (lub co więcej, uważasz się za eksperta w tej kwestii), lepiej zatrzymaj się już teraz i nie czytaj dalej ... te podstawy mogą porazić ;)

czwartek, 26 sierpnia 2010

MeshDiagram3D – zalążek kodu już dostępny [PL]

Promuj
Pierwszy miesiąc (od czasu „zaklepania” nazwy projektu i powiązanej domeny w ramach CodePlex) już prawie minął, w związku z tym, zgodnie z regulaminem CodePlex, należało upublicznić projekt MeshDiagram3D, razem z krótkim opisem, licencją i kodem źródłowym. Projekt jest dostępny tutaj: http://meshdiagram3d.codeplex.com/.

wtorek, 24 sierpnia 2010

Windows - automatyczne logowanie użytkownika [PL]

Dziś nie będzie nic odkrywczego, ale w ramach kontynuacji tematu „pomocy doraźnej” rozpoczętej w poprzednim wpisie, chciałbym jeszcze poruszyć jedną sprawę, a mianowicie: „Jak sprawić, by system Windows automatycznie logował użytkownika po starcie systemu”. To straszne, ale niektórzy nie mogą znieść wprowadzania hasła!! Lub uważają, że to strata czasu, aby system dręczył nas niepotrzebnymi pytaniami, niech lepiej się w tym czasie „wgrywa”!!

poniedziałek, 23 sierpnia 2010

Ratunku zapomniałem hasła do mojego Windows! [PL]

Bycie ogólnie pojmowanym „informatykiem” powoduje, że człowiek staje się pewnego rodzaju „helpdeskiem” dla bliskich i znajomych. Ktoś coś zepsuje w komputerze... ja naprawiam ;)
Niedawno (znów) usłyszałem słowa podobne do tych zawartych w tytule. Powiedziałem wtedy:

niedziela, 22 sierpnia 2010

[WPF 3D] Wstęp, którego do tej pory zabrakło [PL]

Promuj
Na tym blogu wpisy na temat WPF 3D pojawiają się już od jakiegoś czasu, jednak do tej pory nie napisałem słowa wstępu wprowadzającego do owego „WPF 3D”. Chciałbym dzisiaj się poprawić i właśnie pewnego rodzaju wstępniak do WPF 3D.

czwartek, 19 sierpnia 2010

[WPF 3D] Backface culling, do usuwania niewidocznych powierzchni w WPF 3D [PL]

Promuj
W dzisiejszym wpisie chciałbym rozwinąć temat, który zacząłem we wpisie na temat reguły prawej ręki (lub reguły zegara). Do napisania tego wpisu zainspirował mnie komentarz pod wspomnianym wpisem: „Bardzo ciekawe opisanie backface cullingu, nigdy bym nie wpadł by tak to wyjaśnić :)” Otóż moim celem nie było wtedy opisanie „backface cullingu”, a jedynie wskazanie, w jakiej kolejności podawać krawędzie, by płaszczyzna na scenie była widoczna. Zobaczmy jednak, cóż to jest ten „backface culling”?

poniedziałek, 16 sierpnia 2010

[WPF 3D] Reguła prawej dłoni lub reguła zegara [PL]

Promuj
W niniejszym post'cie chciałbym wspomnieć o ważnej rzeczy, jeżeli chodzi o WPF i grafikę 3D. O mały włos o niej bym zapomniał, w poprzednich wpisach (1, 2) nic na ten temat nie wspominałem, a mianowicie chodzi mi o „Regułę prawej dłoni”!

wtorek, 10 sierpnia 2010

Programowanie i Technologie na Facebook [PL]

Wczoraj utworzyłem na Facebook stronę poświęconą temu blogowi. Zapraszam do odwiedzin i dołączenia do społeczności, która lubi stronę: http://www.facebook.com/pages/Programowanie-i-Technologie/118722681510145.  Teraz każdy może kliknąć "Lubię to! ;) Zapraszam do polubienia strony jak i później poszczególnych pojawiających się wpisów!

poniedziałek, 9 sierpnia 2010

[WPF 3D] Czworościan, sześcian ... itd. z poziomu C# [PL]

Promuj
Ten wpis jest kontynuacją tematyki związanej z grafiką trójwymiarową opartej o WPF. Zostanie w nim pokazane jak przy pomocy kodu napisanego w C# narysować proste wielościany.

piątek, 6 sierpnia 2010

[WPF 3D] Światło, ... kamera, ... trójkąt [PL]

Promuj
W niniejszym post'cie chciałbym zaprezentować podstawowe elementy niezbędne do rozpoczęcia przygody z grafiką trójwymiarową opartą o Windows Presentation Foundation (WPF).

wtorek, 3 sierpnia 2010

Mesh Diagram 3D (po co? na co? i dlaczego?) [PL]

Tak jak pisałem w poprzednim post'cie zamierzam uruchomić projekt typu „open source” pod nazwą "Mesh Diagram 3D" lub w skrócie MD3D. Projekt będzie rozwijany w ramach konkursu pod tytułem „Daj się poznać”, organizowanego przez Maćka Aniserowicza. Informacji na temat innych projektów konkursowych można szukać pod adresami: http://www.maciejaniserowicz.com/page/Uczestnicy-konkursu-Daj-sie-poznac.aspx oraz http://dotnetblogs.pl/dajsiepoznac.htm.

poniedziałek, 2 sierpnia 2010

Dlaczego tak teraz cicho i spokojnie? [PL]

Ostatnio na moim blogu było jakoś ciszej i spokojniej wpisów powstawało niewiele, ale to nie znaczy, że nic się u mnie w tym czasie nie działo. Po prostu najpierw miałem dość gorący okres, a teraz nie dawno wróciłem dopiero z urlopu.

czwartek, 15 lipca 2010

Jak wspierać mechanizm UAC w aplikacji opartej o .NET[PL]

Promuj
UAC, to z j. ang. User Account Controll, czyli technologia wprowadzona w Windows Vista (i dalej utrzymywana w Windows 7) zapobiegająca uruchamianiu aplikacji z podwyższonymi uprawnieniami. Przy uruchamianiu aplikacji, która wymaga zwiększonych uprawnień, użytkownik musi wyrazić jawną zgodę na uruchomienie, a aplikacja powinna zadbać o to by się w odpowiednim momencie o to spytać.

środa, 14 lipca 2010

OPC, OPC UA, OPC XI – gdzie szukać informacji? [PL]

O tym gdzie szukać informacji na temat OPC pisałem już jakiś czas temu. Dziś chciałbym rozwinąć ten temat i wskazać bardziej konkretne źródła informacji.

wtorek, 13 lipca 2010

70-505: Aplikacja typu MDI w Windows Forms .NET (przykłady w C#)[PL]

Promuj
MDI, to z j. angielskiego Multi Document Interface, czyli sposób tworzenia interfejsu aplikacji oparty o wiele dokumentów, które prezentowane są użytkownikowi, jako okna otwierane wewnątrz głównego okna aplikacji. Przykładem wykorzystania takiego interfejsu może być starsza aplikacja Microsoft Excel, w której wewnątrz głównej aplikacji otwierane są poszczególne arkusze (xls). Interfejs ten był kiedyś bardzo popularny w aplikacjach, które pozwalały na jednoczesną pracę nad wieloma dokumentami, teraz częściej mamy do czynienia z jego pewną odmianą. W niniejszym artykule pokazane zostanie, jak można ten interfejs wykorzystać w aplikacji opartej o .NET (przykłady w C#) i Windows Forms.

sobota, 10 lipca 2010

Jak zahibernować komputer z poziomu C# [PL]

Promuj
Czy zdarza się wam czasem potrzeba wyłączania/hibernowania/usypiania komputera za jakiś czas, np. po wykonaniu jakiegoś długotrwałego zadania? Mnie tak. Jak więc to zrobić? Niektóre aplikacje taką funkcjonalność posiadają, jednak nie wszystkie. Z pomocą może przyjść systemowe polecenie shutdown, ale nie potrafi ono wszystkiego.

piątek, 2 lipca 2010

Draft Blogger i statystyki [PL]

Dzisiaj dowiedziałem się o ciekawej (nie znanej mi wcześniej) funkcjonalności, a mianowicie o czymś co nazywa się "Wersja robocza Bloggera" ("Draft Blogger") oraz statystykach na nich dostępnych (zobaczcie na rysunek poniżej). Co warte sprawdzenia statystyki są prostsze niż GA i bardziej dopasowane do Bloggera (przez co - wydaje mi się - bardziej czytelne) . Dodatkowo dają możliwość bieżącego podglądania aktywności czytelników (z dokładnością, co do minuty! - wybierzcie "Now" by zobaczyć). Sprawdźcie! Warto!

niedziela, 27 czerwca 2010

Jak DataSet’a przenieść do MsSQL'a? (SQLServer Management Objects i SqlBulkCopy) [PL]

Promuj
W tym artykule przedstawione zostanie jak można przenieść informacje z DataSet'a (układ i zawartość) do bazy danych opartej o Microsoft SQL Server (również w wersji Express). W tym celu zostaną wykorzystane SQLServer Management Objects (SMO) i SqlBulkCopy.

niedziela, 13 czerwca 2010

Jak uczyć się C#, programować i innych takich? [PL]

Promuj
Niniejszy post jest pewnego rodzaju kontynuacją cieszącego się popularnością artykułu pod tytułem: „Jak uczyć się C#?”. Chciałbym wskazać kolejną garść rad, które nasunęły mi się od czasu napisania poprzedniego artykułu. Tym razem jednak nie jest on raczej skierowany do początkujących programistów, a raczej bardziej zaawansowanych czytelników. Dlaczego? Otóż chciałem dziś poruszyć dwie kwestie...

piątek, 11 czerwca 2010

VirtualStudy.pl - czyli nauka w sieci [PL]

Życie administratora, programisty, czy ogólnie nazywając – informatyka, wymaga stałego pogłębiania swojej wiedzy. Wiedzę można zdobywać poprzez aktywne życie zawodowe, czytanie czasopism lub literatury fachowej, czy nawet przeglądanie internetu. Nie zawsze jest jednak czas i ochota na zgłębianie obszernej dokumentacji, czy nawet czytanie jakiegoś artykułu. Czasem wolelibyśmy, by ktoś nam pewne zagadnienie po prostu wytłumaczył. Dlatego warto uczestniczyć w spotkaniach grup osób zainteresowanych daną tematyką, by wspólnie wymieniać poglądy. Przykładem takich grup są na przykład grupy związane z technologiami Microsoft, np. „Łódzka grupa profesjonalistów IT i .NET”. Na takie spotkania jednak trzeba przyjść lub przyjechać, a wcześniej zarezerwować czas. Dlatego warto zainteresować się portalem VirtualStudy.pl, przy pomocy którego możemy uczestniczyć w podobnych spotkaniach, ale online. Spotkania odbywają się w oparciu o platformę Live Meeting, która umożliwia prowadzenie wirtualnych spotkań. Podczas tych spotkań osoba prowadząca (prelegent) może wyświetlać pewne zasoby ze swojego komputera (np. prezentację), a pozostałe osoby to oglądają, słuchają i ew. mogą zadawać pytania. Spotkania odbywają się we wcześniej ustalanych terminach, ale gdy jakieś przegapimy, jest możliwość późniejszego obejrzenia nagrania z danego wydarzenia. Zachęcam do zapoznania się, z już dostępną listą publikacji: http://virtualstudy.pl/spis-publikacji.

Promuj

Posty powiązane / Related posts