czwartek, 15 stycznia 2009

OPC, OPC Unified Architecture (OPC UA), gdzie znaleźć informacje na te tematy?

Na tym blogu pojawiła się już garść informacji na temat technologii OPC Unified Architecture (OPC UA), często kontrastowana z danymi dotyczącymi technologii OPC (opartej o DCOM, coraz częściej nazywaną OPC Classic). W tym momencie może się pojawić pytanie: „Skąd brać informacje na ten temat?” lub może: „Jakie jest źródło mojej wiedzy na te tematy?”.

Firma CAS, w której pracuję jest aktywnym członkiem OPC Foundation, organizacji zajmującej się utrzymywaniem i rozwijaniem standardu OPC. Ponadto uczestniczymy w grupie roboczej, która pracuje nad specyfikacjami i oprogramowaniem wspierającym nową specyfikację, czyli OPC Unified Architecture (OPC UA). Naturalnym staje się fakt, że moją wiedzę czerpię właśnie ze stron OPC Foundation, czyli http://www.opcfoundation.org. Niestety nie mam dobrych wieści dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką, trzeba być członkiem OPC Foundation, aby uzyskać dostęp do wszystkich zasobów (m.in. takich jak specyfikacje).Mało pocieszającym jest fakt, że znajomość specyfikacji nie jest potrzebna do korzystania z produktów opartych o technologię OPC lub OPC UA. Specyfikacje dotyczą przede wszystkim szczegółów, które opisują jak stworzyć oprogramowanie zgodne z OPC (lub OPC UA), brak w nich porad praktycznych opisujących jak z tego korzystać. Przecież to właśnie informacje na temat wykorzystania, są istotne dla inżyniera, który wdraża lub obsługuje system. Gdzie więc szukać praktycznych informacji? Niestety na rynku polskim nie ma jeszcze książek poświęconych technologii OPC, na różnych stronach internetowych można znaleźć szczątkowe informacje na ten temat, dlatego polecam materiały, które współtworzyłem. Zaliczyć można do nich:

Zapraszam do zamieszczania komentarzy do materiałów zamieszczonych na tym blogu, pomoże mi to lepiej dobrać tematykę moich kolejnych postów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Posty powiązane / Related posts