niedziela, 11 stycznia 2009

OPC UA: Część 1: Wstęp - idźmy z duchem czasu.

Część pierwsza serii artykułów poświęconych technologii OPC Unified Architecture (OPC UA)(zobacz część drugą).

Praca inżyniera zajmującego się systemami i informatycznymi lub automatyki przemysłowej wymaga ciągłego dopasowywania się do zmieniającej się rzeczywistości. Trzeba więc ciągle trzymać rękę na pulsie i śledzić pojawiające się nowinki techniczne. Zastanówmy się więc nad odpowiedziami na następujące pytania:

  • Jakie są aktualne trendy w tworzeniu systemów informatycznych?
  • Czy powinny one zagościć w obszarach związanych z systemami automatyki przemysłowej?

W ostatnim dziesięcioleciu dostawcy oprogramowania tworząc swoje systemy opierają je na architekturze zorientowanej obiektowo i serwisowo (Object Oriented Architecture i Service Orientem Architecture). Dzięki takiemu podejściu systemy te są łatwo skalowalne i łatwo dowodzą swojej niezawodności. Role tych systemów mogą być przeróżne, np. zarządzanie produkcją lub łańcuchem dostaw, wspomaganie planowania i wiele innych. Co ciekawe, wciąż mało z nich korzysta z danych pochodzących z warstwy procesowej. Powodem tego jest fakt, iż aplikacje i systemy najniższej warstwy z dużym opóźnieniem korzystają ze zdobyczy nowych rozwiązań i technologii. Ma to związek z tym, iż ludzie wdrażający takie systemy, najczęściej podchodzą nieufnie do nowych rozwiązań, argumentując, że widzieli już setki podobnych, które się nie sprawdziły. Ponadto często słychać stwierdzenie, że jeśli coś od wielu lat działa i spełnia swoje podstawowe funkcje, to poco to zmieniać, a nuż coś zepsujemy. Dodatkowo aplikacje tej warstwy najczęściej zostały utworzone do akwizycji i przetwarzania prostych informacji, a nie konsumpcji, czy transformacji danych o charakterze złożonym (ang. complex data)). Przecież informacje o pewnym obiekcie, czy procesie to nie tylko surowe i mierzalne dane. Do pełnej analizy potrzebne są informacje o wszystkich związkach wewnątrz danego obiektu, różnego rodzaju meta dane (czyli informacje o danych) oraz informacje o operacjach, jakie można na obiekcie wykonać. Gdyby spróbować opisać złożoną daną w języku specjalistów IT, to obiekt jest zbiorem właściwości (ang. properties) (np. temperatura, ciśnienie, itp.), metod (np. włącz/wyłącz) i zdarzeń (ang. events) (np. temperatura zbyt wysoka). Obiekty takie tworzą hierarchię, te wyżej położone często zawierają w sobie obiekty niższego szczebla itp.

Zaprezentowane wkrótce przeze mnie artykuły mają na celu przybliżyć jedno z rozwiązań, które umożliwia udostępnienie danych procesowych do warstw wyższych: technologii OPC w swej nowej odsłonie, czyli OPC Unified Architecture (OPC UA).

Czytaj następną część

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Posty powiązane / Related posts