niedziela, 13 czerwca 2010

Jak uczyć się C#, programować i innych takich? [PL]

Promuj
Niniejszy post jest pewnego rodzaju kontynuacją cieszącego się popularnością artykułu pod tytułem: „Jak uczyć się C#?”. Chciałbym wskazać kolejną garść rad, które nasunęły mi się od czasu napisania poprzedniego artykułu. Tym razem jednak nie jest on raczej skierowany do początkujących programistów, a raczej bardziej zaawansowanych czytelników. Dlaczego? Otóż chciałem dziś poruszyć dwie kwestie...
Pierwszą są certyfikaty. Teraz już nie mal, że słyszę pytanie: ale co one mi dają?, czy ktoś na nie zwraca uwagę?. Przyznam, że nie zamierzam się tutaj rozwodzić nad tymi zagadnieniami, robili to już inni (tutaj i tutaj). Ja chciałbym zwrócić uwagę na sam fakt przygotowania się do nich. Sam aktualnie przygotowuję się, by podejść do dwóch egzaminów i muszę przyznać, że dzięki moim przygotowaniom moja wiedza staje się bardziej uporządkowaną i poukładana. Pytanie jest, jak się do nich przygotować? Wydaje mi się, że najlepiej wykonując wiele ćwiczeń i wspierając się odpowiednimi źródłami. Najpopularniejszymi źródłami są chyba tzw. „Training Kit'y”, które krok po kroku omawiają cały zakres wiedzy, którą należy posiąść, by podejść do egzaminu. Niestety, każdy Training Kit, to ok 1000 stron informacji, której nie da się przeczytać i zrozumieć w krótkim czasie. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla osoby, która już dysponuje pewną wiedzą i przede wszystkim doświadczeniem, ale potrzebuje jeszcze raz rzucić okiem na wszystkie zagadnienia. Tutaj doskonale sprawdzają się materiały przygotowane przez członków grupy .NET: eastgroup.pl działającej przy Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zrobili oni na prawdę kupę dobrej roboty i przygotowali już opracowania kompletu zagadnień na następujące egzaminy:
Te materiały polecam przeczytać nawet tym, którzy nie chcą zdawać egzaminu.
Należy jednak pamiętać, że ich przeczytanie nie gwarantuje zdanego egzaminy! Do odpowiedniego przygotowania należy jeszcze włożyć sporo praktycznej pracy. Jednak na pewno, te materiały, są doskonałym podsumowaniem.
Drugą kwestią, którą chciałbym poruszyć, to nauka nie przez czytanie. Przypomnijmy sobie tutaj lekcje w szkole. Przychodził nauczyciel i po kolei omawiał wszystkie potrzebne zagadnienia, taka nauka jest łatwiejsza i chyba przyjemniejsza. W tym momencie ktoś mógłby mi zarzuć, że pewnie namawiam kogoś, na pójście na kosztowne szkolenie. Nic bardziej mylnego, chciałbym zwrócić uwagę na grupy pasjonatów, które organizują się, spotykają się i wymieniają między sobą wiedzą. Pisałem już o tym wczoraj:
Co ciekawe takie grupy organizują od czasu do czasu dodatkowe akcje typu Study Group, które polegają, na tym, że garstka ludzi umawia się na wspólne przygotowanie do pewnego egzaminu. Dzielą się materiałami i każda osoba omawia wybrane zagadnienia. Przyznam, że uważam to za super pomysł. Sam brałem udział w takiej Study Group przygotowującej do egzaminu 70-562, organizowanej przez Łódzką grupę profesjonalistów IT i .NET, czego jednym z efektów, był na moim blogu opis zagadnień związanych z dostosowaniem i personalizacją aplikacji Web.

Koniec?

To tyle z moich kolejnych przemyśleń.
Na koniec chciałbym jeszcze w ramach podsumowania wymienić zagadnienia, jakie są związane ze wspomnianym wcześniej egzaminami. Lista bazuje na materiałach przygotowanych przez Eastgroup.pl.

70-536: Microsoft .NET Framework - Application Development Foundation

 1. Podstawy Frameworku
 2. Wejście/Wyjście
 3. Wyszukiwanie, modyfikowanie oraz kodowanie napisów
 4. Kolekcje oraz typy generyczne
 5. Serializacja
 6. Grafika
 7. Wątki
 8. Domena aplikacji oraz usługi
 9. Instalacja oraz konfiguracja aplikacji
 10. Logowanie oraz zarządzanie systemem
 11. Zabezpieczenia aplikacji
 12. Zabezpieczenia użytkowników oraz danych
 13. Interoperacyjności z użyciem COM
 14. Reflekcja
 15. Mail
 16. Globalizacja
  1. Formatowanie danych za pomocą mechanizmu globalizacji


70-562: Microsoft .NET Framework 3.5, ASP.NET Application Development70-503: Microsoft .NET Framework 3.5 - Windows Communication Foundation
Promuj

2 komentarze:

 1. Większość jak nie wszystkie linki odsyłają do strony http://www.eastgroup.pl/ :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w dodatku wygasłej.

   Usuń

Posty powiązane / Related posts