środa, 16 stycznia 2013

Nowe ścieżki certyfikacyjne Microsoft'u [PL]

"New year. New certifications. New you." - przeczytałem wczoraj w emailu. Dlaczego ? Ano w zeszłym roku zostało wydane Visual Studio 2012 (a z nim .NET 4.5), Windows 8 z nowym App Store'm, pojawił się więc idealny moment na zmiany w dotychczasowych ścieżkach Microsoft'u. Przyjrzyjmy się więc, co się zmieniło...

Nadeszła kolejna certyfikatowa rewolucja. Microsoft postanowił odejść od przyznawanego od kilku lat tytułu Microsoft Certified Professional Developer (MCPD) i powrócił do tytułu podobnego do przyznawanego w czasach .NET 1.0 – 1.1, czyli "Microsoft Certified Solutions Developer (MCSD)". Zgadza się jednak tylko nazwa ścieżka certyfikacyjna została utworzona zupełnie na nowo.
Informacje na temat nowych ścieżek można znaleźć na stronie: http://www.microsoft.com/learning/en/us/visual-studio-certification.aspx. MCSD można zdobyć w trzech dziedzinach:

MCSD: Windows Store Apps

W tym przypadku naszym kierunkiem są aplikacje na systemy Windows 8. W przypadku tej ścieżki mamy dwa rozgałęzienia:
Windows Store Apps Using HTML5 – wymagające zdania następujących egzaminów:
Windows Store Apps Using C# -wymagające zdania:
Pocieszające jest to, że jeśli mamy obecnie MCPD: Windows Developer 4, to wystarczy zdać:
by zostać MCSD Windowws Store App Using C#

MCSD: Web Applications

W tym przypadku certyfikujemy się w kierunku aplikacji przweb-owych. Aby cieszyć się MCSD Web Appliactions trzeba zdać egzaminy:
lub wybrać upgrade poprzez zdanie:

MCSD: Application Lifecycle Management

Tutaj zdajemy:

Stare ścieżki na emeryturę !

Tak jak pisałem wcześniej, miejsce MCPD zajmie MCSD. Dodatkowo Microsoft umożliwia zdawanie egzaminów według starych ścieżek tylko do 31 – go lipca! Jeżeli więc ktoś chciał dokończyć swoje MCPD, to dużo czasu mu nie zostało. Pytanie tylko, czy warto??

70-480 za darmo?

Co ciekawe, we wspomnianym wcześniej emailu znalazłem jeszcze: „Get started with Exam 70-480 at no cost.” Otóż do końca marca 2013 jest promocja, że można zdać wspomniany egzamin bez kosztowo. Wystarczy tylko zarezerwować sobie termin na egzamin do końca marca i jako kod zniżkowy podać: HTMLJMP.

19 komentarzy:

 1. Yupi Asp.net Mvc jako pelnoprawny certyfikat :)

  Moze sie wreszcie skusze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już wcześniej MVC wchodziło w zakres 70-515, ale teraz pojawiło się już w nazwie :)

   Usuń
  2. No tak :)
   Wtedy bylo "czescia" a teraz jest pelnoprawnie w nazwie.
   Dobrze ze microsoft to zrobil bo wiecej programistow z sektora Enterprise sie zainteresuje tym frameworwkiem.

   Usuń
 2. Fajne podsumowanie. Ze swojej strony uważam, że te nowe ścieżki są czytelniejsze niż poprzednio. Niestety całej ścieżki tak łatwo nie da da się przejść :]

  Z koleji ode mnie coś na temat tego, jak nowa ścieżki MS komponują się z karierą (ASP.NET) Developera:

  http://chrisseroka.wordpress.com/2012/12/09/my-desired-certification-path-as-asp-net-developer/

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej, dzięki za informacje, ciekawy wpis:)

  Mała uwaga: Link do 70-498 prowadzi do 70-496

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Link już poprawiłem - dzięki za uwagę

   Usuń
 4. Wojtek Jakubowski17 stycznia 2013 20:50

  Fajny wpis - dzieki za info:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajny wpis aczkolwiek egzaminy są nie wiele warte :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do wartości zdawanych egzaminów, to wydaje mi się, że sprawa jest trochę bardziej dyskusyjna. Troszeczkę pisałem już o tym w postcie: /http://maciej-progtech.blogspot.com/2010/06/jak-uczyc-sie-c-programowac-i-innych.html. Nauka do egzaminów rozszerza i porządkuje wiedzę. Ponadto są firmy, które potrzebują pracowników na odpowiednim stopniu certyfikacji, by np. uzyskać lub utrzymać status partnera Microsoft.
   W każdym razie dzięki za komentarz.

   Usuń
 6. Bardzo przydatne informacje. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe info. Zapewne się przyda. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam. Jako, że w tym roku zamierzałem zdawać egzaminy na MPCD Web Applications mam jedno pytanie, gdyż nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Czy 31 lipca 2013 utracona zostaje możliwość zdawania egzaminów na MCPD, czy również sam certyfikat uzyskany wcześniej będzie już nieważny po tym terminie? Jeśli ktokolwiek wie coś na ten temat to proszę o odpowiedź.

  Pozdrawiam
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodnie z http://www.microsoft.com/learning/en/us/mcpd-certification.aspx: "All exams on Visual Studio 2008 are scheduled to retire on July 31, 2013. Your retired certification will remain on your transcript with a Legacy designation. Once certifications and their relevant exams are retired, they’re added to the lists of retired exams and retired certifications."

   dodatkowo na stronie: http://www.microsoft.com/learning/en/us/mcsd-certification.aspx (w sekcji FAQ):
   Q.I'm pursuing an MCPD on Visual Studio 2010 certification. Should I finish it, or should I wait for the new certifications?
   A. Achieving an MCPD on Visual Studio 2010 certification enables you to take advantage of a shorter path to upgrade your certification to the new MCSD certifications. Additionally, you can demonstrate your skills on both versions of the product.

   Q.How long will I be able to earn an MCPD or MCTS certification on Visual Studio 2008 or Visual Studio 2010?
   A. You will be able to achieve an MCPD or MCTS certification on Visual Studio 2008 or Visual Studio 2010 until July 2013.


   Podsumowując: 31 lipca 2013 przestanie być dostępna możliwość zdawania pewnych egzaminów, certyfikaty pozostaną jednak ważne, choć będą wypierane przez nowsze.

   Usuń
 9. Jak zwykle obudziłem się z ręką w nocniku.
  Na darmochę się nie załapię.

  Certyfikatem chwalić się możesz zawsze. Ładnie w CV wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dokładnie, w dziedzinach tak szybko rozwijających sie warto robić sobie certyfikaty. Potrncjalny pracodawca przychylniej patrzy na osoby, które chcą się rozwijąć i inwestują w siebie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzięki za info :) Tak jak kolega wyżej napisał, przynajmniej w CV potem można się pochwalić jakimś certyfikatem.

  OdpowiedzUsuń
 12. Certyfikaty bardzo mocno pomagają w firmach w celu tworzenia swojego profilu pracownika - mam kilka certyfikatów i doświadczenie, co przekłada się na pewność zatrudnienia

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 14. A skoro już o Microsofcie rozmawiamy i o nim mowa - co sądzisz o tym że biznesy stawiają coraz częściej na ax-dynamics.com? Systemy tego typu mają szerokie zastosowanie i w gruncie rzeczy wspierają filary wielu firm. Rozwój to jednak nie taka prosta droga, więc osobiście myślę że ten system jest dobrym wyborem.

  OdpowiedzUsuń

Posty powiązane / Related posts