sobota, 5 stycznia 2013

Rok 2012 dla bloga "Programowanie i Technologie" – podsumowanie [PL]

Koniec roku i początek nowego roku to zawsze okres podsumowań. Chciałbym spojrzeć na pewne dane, fakty zdarzenia związane z rokiem 2012 w kontekście bloga „Programowanie i Technologie”.

Zacznijmy od najbardziej widocznych faktów. Blog „Programowanie i Technologie” ma już niemal cztery lata (ur. 11.01.2009) i to już czwarte podsumowanie (po „Podsumowanie pierwszego roku bloga Programowanie i Technologie”, „2010 – podsumowanie” i „Rok 2011 – podsumowanie”). Ten rok okazał się „jeszcze spokojniejszy” dla bloga, pojawiło się na nim tylko 23 wpisy.
Tendencja spadkowa jest bardzo zauważalna. W minionym roku było kilka miesięcy bez żadnego wpisu. Nie zamierzam jednak kończyć z blogiem i mam nadzieję, że nadal będę znajdował czas by coś napisać.
Przejdźmy może teraz do innych, już mniej widocznych faktów i statystyk. W roku 2012 blog zaliczył ~43 tys. odwiedzin, co stanowi ~6% wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Może wzrost jest niewielki, ale tak jak w poprzednim roku cieszy mnie, że liczba odwiedzin nie spadła mimo mniejszej liczby nowych elementów. Wysoki współczynnik odrzuceń na poziomie ~75% pozostał niemal nie zmieniony, ale przyznam, że nie bardzo mam pomysł jak to zmienić ...

Jakie są źródła odwiedzin?

Najwięcej odwiedzin wygenerowała wyszukiwarka Google (ok. 28 tys. odwiedzin, co stanowi wzrost o ~34% w stosunku do ubiegłego roku). Na drugim miejscu są odwiedziny bezpośrednie lub bez ustawionego źródła: ~5100 odwiedzin (spadek o ok 12%). Na trzecim miejscu Dotnetomaniak ~3400 odwiedzin (spadek o 36%) - zmiana oczywista: mniej nowych wpisów, więc mniej więc wejść, z serwisu, który „promuje” przede wszystkim nowe wiadomości. Na czwartym miejscu uplasował się RSS/ATOM poprzez feedburner: odwiedzin ~1400 (spadek ~17%) - i tak jak poprzednio mniejsza liczba odwiedzin wynika z mniejszej liczby nowych wpisów. Pozostałe źródła wygenerowały każde mnie niż 1000 odwiedzin. Na piątym miejscu znalazło się: „9fingers.pl”, z ~700 odwiedzin (wzrost o ~10%). Na miejscu szóstym pl.wikipedia.org: ~600 odwiedzin (spadek o 19%). Siódmy jest Develway.pl: ~600 odwiedzin (niemal bez zmian). Ósmy jest csharp.pl ~300 odwiedzin (nowy w tym zestawieniu). Na dziewiątym miejscu uplasowała się Facebook: ~300 odwiedzin (również pierwszy raz w tej dziesiątce). Na dziesiątym miejscu sdjournal.pl: ~200 odwiedzin (nowy w tym zestawieniu). Na koniec podsumowania źródeł warto jeszcze zauważyć, że podobnie jak w roku ubiegłym, trzy pierwsze miejsca (Google, bezpośrednie i Dotnetomaniak) wygenerowały ok 80 % (~84%) łącznego ruch w roku 2012.

Jakie wpisy były najpopularniejsze?

Poniżej znajduje się tabela z najpopularniejszymi wpisami w 2012 roku.
Miejsce
Tytuł wpisu
Liczba odsłon w roku 2012
Zmiana liczby odsłon w stosunku do roku 2011
Komentarz
1.
Jak uczyć się C#?
4186
Wzrost o ~36%
Wpis cieszący się niesłabnącą popularnością (wraca znów na pierwsze miejsce) dotyczący dość podstawowych zagadnień a przez to zgodny z postawionym wcześniej przeze mnie stwierdzeniem, że „ludzie lubią proste rzeczy”.
2.
SharePoint 2010 – od czego zacząć
3702
Wzrost o ~98%
Prosty wpis będący niemal tylko składnicą linków, niemniej jednak cieszący się dużą popularnością od samego początku
3.
[WPF 3D] Kurs (tutorial) WPF 3D
3098
Spadek o ~5%
Wpis był liderem poprzedniego zestawienia. Ma chyba dość ciekawą zawartość i dobrą nazwę więc tym razem popularność też nie powinna dziwić.
4.
Cykl życia strony w ASP.NET
2051
Wzrost o ~18%
Wpis cieszący się niesłabnącą popularnością dotyczący dość podstawowych zagadnień, ale chyba ciągle dla wielu trudnych i wartych zrozumienia.
5.
70-505: Aplikacja typu MDI w Windows Forms .NET (przykłady w C#)
1362
Wzrost o ~80%
Proste informacje, doskonale opisane w Training Kicie, a mimo to znalazły się w tym zestawieniu.
6.
Blog C# .NET (czyli mój mini przewodnik po polskich blogach poświęconych C# i .NET)
1348
Spadek o ~35
Spadek nie dziwi – bo wpis już jest słabo aktualny.
7.
Jak uczyć się C#, programować i innych takich?
1330
Spadek o ~13%
Kontynuacja posta z miejsca pierwszego (Jak uczyć się C#?).
8.
OPC, DCOM, .NET i C# w jednym stali domu
1091
Spadek o ~23%
Jeden ze starszych wśród popularnych postów – ciągle jednak spada....

Pozostałe wpisy zanotowały już poniżej 1tys. odsłon i różnice pomiędzy poszczególnymi stronami są niewielkie – więc je pominąłem.

Media społecznościowe

W tym przypadku trudniej mi przywołać jakieś konkretne dane, ale muszę stwierdzić, że w odróżnieniu do poprzedniego roku wreszcie widzę jakieś efekty (ktoś stamtąd trafia wreszcie do bloga). Zastanówmy się jednak, co to znaczy stamtąd:
 • RSS: blog ma dzisiaj 218 subskrybentów, co daje wzrost w stosunku od ubiegłego roku o 24 subskrybentów (cieszy, że ta liczba się zwiększyła pomimo mniejszej liczby nowych wpisów)
 • Facebook: blog lubi 363 osób czyli wzrost o 270%,
 • Google Plus: blog jest w kręgach 26 osób, 29 osób dało plusa,
 • Twitter: 326 tweetów, 157 obserwujących,
 • inne wydają się już mało znaczące.

Na koniec chciałbym wszystkim czytelnikom podziękować za aktywność (a w szczególności za pozostawiane komentarze). Chciałbym również życzyć wszystkim, by rok 2013 był lepszym i ciekawszym niż mijający 2012.

4 komentarze:

 1. Bardzo ciekawy blog - sporo mądrej wiedzy można pozyskać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również uważam, że jest to bardzo ciekawy blog. To jest trochę podobne do pozycjonowania. Takie informacje powinny przyswajać agencje reklamy. Wrocław jest przepełniony takimi, a nie każda wie, jak się do tego zabrać. Dobrze jest wcześniej sprawdzić z jaka mamy do czynienia. Jak jednak jest ona ogarnięta w tematyce to może naprawdę pomóc.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że nie działacie dalej aktywnie bo blog miał dużą wartość.

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesujący wpis. Może wkrótce pojawi się jakiś nowy?

  OdpowiedzUsuń

Posty powiązane / Related posts