sobota, 31 grudnia 2011

Rok 2011 – podsumowanie [PL]

Koniec roku i początek nowego roku to zawsze okres podsumowań. Chciałbym i ja spojrzeć na pewne dane, fakty zdarzenia związane z rokiem 2011 w kontekście bloga „Programowanie i Technologie”.

Zacznijmy od najbardziej widocznych faktów. Blog „Programowanie i Technologie” ma już niemal trzy lata (ur. 11.01.2009) i to już trzecie podsumowanie (po „Podsumowanie pierwszego roku bloga Programowanie i Technologie” i „2010 – podsumowanie”). Ten rok okazał się „dużo spokojniejszy” dla bloga, pojawiło się na nim tylko 41 wpisów. To spora tendencja spadkowa: w pierwszym roku 153 wpisy, w drugim 104, a teraz 41, jeżeli by się ona utrzymała, to w roku 2012 nie powinny się pojawić żadne wpisy ... Jednak koniec bloga wcale nie jest planowany i będę się starał dalej pisać kolejne artykuły. Dlaczego liczba wpisów tak się zmniejszyła? Otóż złożyło się na ten fakt kilka czynników. Po pierwsze urodziła mi się wspaniała córeczka, a jak wiadomo małe dzieci są dość zajmujące. Po drugie zmieniłem pracę. Miejsce firmy CAS (w której zajmowałem się oprogramowaniem związanym z automatyką oraz integracją systemów przemysłowych z systemami biznesowymi), zajęła firma Rule Financial (w której zajmuję się tworzeniem oprogramowania dla instytucji finansowych). Po trzecie zdałem 4 egzaminy Microsoft, by stać się „Microsoft Certified Professional Developer (MCPD) - Windows Developer 4 on Visual Studio 2010”.

Przejdźmy może teraz do innych, już mniej widocznych faktów i statystyk. W roku 2011 blog zaliczył ~40500 odwiedzin, co stanowi ~8% wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Może wzrost jest niewielki, ale cieszy mnie, że liczba odwiedzin nie spadła mimo mniejszej liczby nowych elementów. Wysoki współczynnik odrzuceń na poziomie ~72% pozostał nie zmieniony, ale przyznam, że nie bardzo mam pomysł jak to zmienić ... może zamiana języka bloga na angielski by coś pomogła, ale na razie takiej zmiany nie planuję.

Jakie są źródła odwiedzin?

Najwięcej odwiedzin wygenerowała wyszukiwarka Google (ok. 20 tys. odwiedzin (wszystkie dane w tym paragrafie na podstawie Google Analytics), co stanowi wzrost o ~77% w stosunku do ubiegłego roku – to cieszy, gdyż wydaje mi się, że blog trafia do szerszego grona odbiorców). Na drugim miejscu są odwiedziny bezpośrednie lub bez ustawionego źródła: ~5800 odwiedzin (wzrost o 1%) - to mnie trochę dziwi, że tak dużo osób trafia do mnie bezpośrednio (nie z innej strony, czy wyszukiwarki). Na trzecim miejscu Dotnetomaniak ~5200 odwiedzin (spadek o 33%) - zmiana oczywista: mniej nowych wpisów, więc mniej więc wejść, z serwisu, który „promuje” przede wszystkim nowe wiadomości. Na czwartym miejscu uplasował się RSS/ATOM poprzez feedburner: odwiedzin ~1700 (spadek ~35%) - i tak jak poprzednio mniejsza liczba odwiedzin wynika z mniejszej liczby nowych wpisów. Na piątym miejscu znalazło się: „google.pl / referral”, z ~1100 odwiedzin (wzrost o ~83%) - nie bardzo rozumiem, co to oznacza, ale chyba są to jakieś problemy ze skryptem GA (będę się musiał temu przyjrzeć). Pozostałe źródła wygenerowały każde mnie niż 1000 odwiedzin. Na miejscu szóstym pl.wikipedia.org: ~700 odwiedzin (spadek o 12%). Siódmy jest Develway.pl: ~600 odwiedzin (największy spadek, bo aż o ~76%, powód podobny do Dotnetomaniak'a oraz chyba malejąca popularność serwisu Develway.pl). Ósmy jest 9fingers.pl ~600 odwiedzin (niemal bez zmian w stosunku do ubiegłego roku). Na dziewiątym miejscu uplasowała się Elektroda.pl: ~400 odwiedzin (spory spadek o ~45%, związany pewnie z moim mniejszym zainteresowaniem tematyki związanej z automatyką przemysłową). Na dziesiątym miejscu CodeProject.com: ~300 odwiedzin (wzrost: ponad 200%, będącym raczej dziełem przypadku, bo ostatnio mniej się tam udzielałem, jednak przy tak małej liczbie odwiedzin w ciągu całego roku, taki przypadek mógł się wydarzyć...). Na koniec podsumowania źródeł warto jeszcze zauważyć, że trzy pierwsze miejsca(Google, bezpośrednie i Dotnetomaniak) wygenerowały ~79% łącznego ruch w roku 2011.

Jakie wpisy były najpopularniejsze?

Poniżej znajduje się tabela z najpopularniejszymi wpisami w 2011 roku (według Google Analytics).

Miejsce

Tytuł wpisu

Liczba odsłon w roku 2011

Zmiana liczby odsłon w stosunku do roku 2010

Komentarz

1.

[WPF 3D] Kurs (tutorial) WPF 3D

3246

Wzrost o 300 %

Wpis postał pod koniec 2010 roku, więc taki wzrost nie dziwi. Ma chyba dość ciekawą zawartość i dobrą nazwę wiec popularność też nie powinna dziwić.

2.

Jak uczyć się C#?

3083

Wzrost o 4%

Wpis cieszący się niesłabnącą popularnością (w poprzednioroczym zestawieniu był na pierwszym miejscu) dotyczący dość podstawowych zagadnień a przez to zgodny z postawionym wcześniej przeze mnie stwierdzeniem, że „ludzie lubią proste rzeczy”.

3.

Blog C# .NET (czyli mój mini przewodnik po polskich blogach poświęconych C# i .NET)

2076

Niemal bez zmian

Wpis cieszący się niesłabnącą popularnością (w poprzednioroczym zestawieniu był na drugim miejscu).

4.

SharePoint 2010 – od czego zacząć

1867

N/a

Pierwszy z dwóch tylko wpisów, które powstały w tym roku i znalazły się na tej liście. Wpis dość prosty i zgodny postawionym wcześniej przeze mnie stwierdzeniem, że „ludzie lubią proste rzeczy”.

5.

Cykl życia strony w ASP.NET

1697

Wzrost o ~20%

Wpis cieszący się niesłabnącą popularnością (w poprzednioroczym zestawieniu był na piątym miejscu) dotyczący dość podstawowych zagadnień, ale chyba ciągle dla wielu trudnych i wartych zrozumienia (chyba to Microsoft'owi nie wyszło ... :-) ).

6.

Jak uczyć się C#, programować i innych takich?

1441

Spadek o ~13%

Kontynuacja posta z miejsca drugiego (Jak uczyć się C#?) i komentarz podobny.

7.

OPC, DCOM, .NET i C# w jednym stali domu

1420

Spadek o ~17%

Jeden ze starszych wśród popularnych postów. W zeszłym roku na miejscu 3, a teraz spadek ....

8.

Dobra lektura (w j. angielskim) o wątkach w C#

1232

N/a

Drugi z dwóch tylko wpisów, które powstały w tym roku i znalazły się na tej liście. Moje największe zdziwienie. Przecież ten post jest niemalże linkiem do innego dokumentu!! a jednak tak dużo osób go odwiedziło (ludzie lubią proste rzeczy).

9.

70-505: Aplikacja typu MDI w Windows Forms .NET (przykłady w C#)

1147

Wzrost o ~80%

Ciekawe, że coś tak prostego, opisanego w Training Kicie, znalazło się w tym zestawieniu.

10.

Ile powinno kosztować oprogramowanie?

1052

Niemal bez zmian

Kolejna ciekawostka. Wpis, który powstał niemal dla żartu stał się tak bardzo popularny! (w tym roku na miejscu 10. w zeszłym na 6, a jeszcze wcześniej na 3, może wreszcie w przyszłym roku zniknie z zestawienia :) )


Na koniec części związanej z zawartością chciałbym jeszcze wymienić najpopularniejsze słowa kluczowe, które sprowadziły czytelników na niniejszego bloga:

 • wpf tutorial

 • wpf 3d

 • c# mdi application

 • c# assembly co to jest

 • sharepoint 2010

 • asp .net web part

 • wpf kurs

 • 70-562

 • kurs wpf pl

 • własne ustawienia aplikacji .net

Nie są one chyba zaskoczeniem po uprzedniej analizie danych z tabeli wyżej (no może poza ostatnim zlepkiem słów „własne ustawienia aplikacji .net” - ale na ten temat też trochę pisałem na tym blogu).


Media społecznościowe

W tym przypadku trudniej mi przywołać jakieś konkretne dane, ale muszę stwierdzić, że w odróżnieniu do poprzedniego roku wreszcie widzę jakieś efekty (ktoś stamtąd trafia wreszcie do bloga). Zastanówmy się jednak, co to znaczy stamtąd:

 • RSS: blog ma dzisiaj 194 subskrybentów, co daje wzrost w stosunku od ubiegłego roku o 77 subskrybentów (cieszy, że ta liczba się zwiększyła pomimo mniejszej liczby nowych wpisów, ale liczyłem na większy wzrost)

 • Facebook: blog lubi 135 osób i 6 osób o nim mówi,

 • Google Plus: blog jest w kręgach 7 osób, 8 osób dało plusa,

 • Twitter: 300 tweetów, 105 obserwujących,

 • inne wydają się już mało znaczące.


Na koniec chciałbym wszystkim czytelnikom podziękować za aktywność (a w szczególności za pozostawiane komentarze). Chciałbym również życzyć wszystkim, by rok 2012 był lepszym i ciekawszym niż mijający 2011.


PS. (do innych blogerów)

A jak tam wasze refleksje, podsumowania i statystyki? Ktoś podzieli się informacjami?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Posty powiązane / Related posts