niedziela, 19 lipca 2009

Blog C# .NET (czyli mój mini przewodnik po polskich blogach poświęconych C# i .NET) [PL]

Przeglądałem ostatnio w Google Analytics źródła odwiedzin, a dokładniej zapytania wpisywane do wyszukiwarki, które powodują późniejsze odwiedziny mojego bloga i na pierwszym miejscu (po ok. półrocznym istnieniu mojego bloga) są słowa kluczowe: "blog c#". Do innych wysoko uplasowanych słów kluczowych zaliczyć można: "platforma .net", "blog .net c#", "c# .net blog", "programowanie", "platforma net framework", "blog opc c#", "c# samouczek", "c# artykuł", "c# przykłady", "c#". Chciałbym więc wyjść na przeciw moim czytelnikom i spróbować wskazać miejsca, gdzie można znaleźć informacje na temat C# i .NET w języku polskim. W moim post'cie skupię się przede wszystkim na blogach, a to dlatego, że słowo "blog" wystąpiło we wspomnianych wcześniej słowach kluczowych na pierwszym miejscu oraz dlatego, że już wcześniej Tomasz Smykowski w swoim blogu "Polishwords" napisał o: "Polskich stronach o programowaniu w C#" (http://polishwords.com.pl/blog/2008/polskie-strony-o-programowaniu-w-c/).

Moja lista i opisy mają charakter dość subiektywny, nie mam zamiaru oceniać, czy wskazywać najlepszego. Kolejność została ustalona w sposób nie zamierzony. Mam nadzieję, że nikt nie poczuje się urażony, zarówno tym co napisałem, jak i tym, że mogło go zabraknąć. Zachęcam do zostawiania komentarzy jeśli ktoś uważa, że coś należy uzupełnić lub kogoś dodać. Uwaga: w liście zostały uwzględnione tylko te blogi, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy miały przynajmniej kilka wpisów.

A więc zacznijmy...

. jak .NET (http://www.maciejaniserowicz.com)

Blog Maciej Aniserowicza (Procent'a) poświęcony przede wszystkim technologi .NET. Ostatnia tematyka dotyczyła ASP.NET MVC, wykorzystania tzw. "mocków", Visual Studio 2010. Autor oprócz artykułów związanych z bezpośrednio z programowaniem zamiesza artykuły dot. trochę innych tematów, m.in aktualnych wydarzeń (związanych z platformą .NET), seria post'ów: "sko_dev_jarzenie" i inne. Blog aktualizowany jest dość regularnie (kilka postów w miesiącu).

.NET blog (http://pawlos.blogspot.com/)

Blog Pawła Łukasika (założyciela wortalu dotnetomaniak.pl) poświęcony głównie programowaniu (.NET, C#, WPF, WCF) i o dziedzinach pokrewnych. Czasami pojawiają się jeszcze informacje o aktualnych wydarzeniach związanych z .NET lub inne przemyślenia autora. Ostatnia tematyka dotyczyła przede wszystkim aktualnych wydarzeń oraz ciekawa i godna polecenia seria poświęconaprzygotowaniom autora do egzaminu 70-502 (WPF), w której kolejne posty poświęcone są wybranym zagadnieniom związanych z egzaminem 70-502 i WPF. Blog aktualizowany jest często (ok. kilkunastu wpisów miesięcznie).

.neting in the free world (http://zine.net.pl/blogs/gutek/default.aspx)

Blog Jakuba Gutkowskiego poświęcony przede wszystkim technologi .NET, bazom danych, i tematykom pokrewnych. Ostatnia tematyka dotyczyła przede wszystkim Visual 2010, baz danych, Code Contracts. Blog wyróżnia się dłuższymi niż zwykle (na innych blogach) artykułami. Blog aktualizowany jest dość regularnie (kilka postów w miesiącu).

Bartek Szafko (all of the bits and pieces) (http://bartekszafko.pl/)

Blog Bartka Szafko poświęcony jest programowaniu, instalatorom, i innym przemyśleniom autora. Godnym polecenia jest cykl artykułów poświęconych instalatorowi WiX.

Blog Michała Komorowskiego (http://michalkomorowski.blogspot.com/)

Jak sam autor pisze "blog o technologii .NET, programowaniu, języku C#, a czasem również o innych rzeczach...".

Blog o programowaniu w Silverlight, a także JAVA, .NET, Python, Symbian itp. (http://jacekciereszko.pl/)

Blog Jacka Ciereszko, tak jak głosi tytuł poświęcony jest przede wszystkim technologii Silverlight i narzędziom z tym związanych.

Dario-G - programista .NET (http://dario-g.com/)

Blog Dariusza Gila poświęcony przede wszystkim zagadnieniom związanym z .NET i aplikacjom Internetowym. Blog aktualizowany rzadko (ok 1-2 wpisy miesięcznie)

Only Human | Devoted to technology v2.0. Geek for geeks. Truly... (http://blogs.msdn.com/danieb/default.aspx)

Blog Daniela Biesiady poświęcony rozwiązaniom związanym z Microsoft. Na blogu pojawiają się artykuły dotyczących przede wszystkim aktualnościom, ale pojawiają się też artykuły związane z programowaniem w .NET (m.in ostatnio pojawiły się artykuły dot. F#, Visual Studio 2010). Blog jest bardzo często aktualizowany. Blog można polecić tym co chcą być na bieżąco z rozwiązaniami związanymi z Microsoft.

Grzegorz Rycaj: Visual Studio Team System | Rycu VS VSTS (http://grzegorz.rycaj.net/blog/)

Dość nowy (od 2009.06.13) blog Grzegorza Rycaja poświęcony przede wszystkim Visual Studio Team System.

Moje zmagania z .NET...i nie tylko (http://marcinborecki.spaces.live.com/)

Blog Marcina Boreckiego  pośiwoęcony wydarzeniom, narzędziom i programowaniu związanych z .NET. Blog wyróżniają dłuższe niz zwykle (na innych blogach) artykuły.Blog aktualizowany kilka razy w miesiącu.

MK.NET Live (http://marcinkruszynski.blogspot.com/)

Blog Marcina Kruszyńskiego poświęcony przede wszyskim Sliverlight i technologiom związnych z aplikacjami Internetowymi. Blog wyróżnia duża ilość filmów. Blog aktualizowany żadko (ok. dwóch post'ów na miesiąc).

Piotr Szczepanik - programowanie (.Net, C#, SQL), administracja, IT, blog IT: programowanie, administracja (http://blog.szczepanik.org/)

Autor w swoim blogu porusza tematy związane przede wszystkim z aplikacjami internetowymi.

Piotrosz: .NET's not dead  (http://www.piotrosz.aspnet.pl/)

Blog - notatnik Piotra Ludwiczuka, związany głównie z programowaniem w C# i ASP.NET. Ostatnio na blogu pojawiały się ciekawe i wartościowe artykuły związane z wzorcami projektowymi oraz transformatami (XSLT).

Xion.log (http://xion.org.pl/)

Blog Karola Kuczmarskiego (Xion) poświęcony programowaniu nie tylko związanemu z platformą .NET, ale też C/C++. Blog aktualizowany jest dość regularnie (kilka postów w miesiącu).

Programowanie i Technologie (czyli C#, .NET, OPC, OPC UA i inne) (http://maciej-progtech.blogspot.com/)

Mój (Macieja Zbrzezny) blog poświęcony zagadnieniom związanym programowaniem na platformie .NET i w języku C#, oraz innym technologiom, głównie związanym z automatyką przemysłową, OPC, OPC Unified Architecture, systemom czasu rzeczywistego. Staram się często aktualizować mojego bloga (kilka-kilkanaście razy w miesiącu).

Łukasz Sowa, o programowaniu w .NET i nie tylko (http://lukaszsowa.pl/)

Blog Łukasza Sowy poświęcony przede wszystkim wydarzeniom związanym z .NET, chociaż pojawiają się również artykuły o tematyce programistycznej. Blog aktualizowany rzadko, ok 1-2 wpisy miesięcznie.

Portal Społecznościowy - Grupa .NET, programowanie obiektowe, C#, msdn (http://www.grupanet.pcz.pl/community/Default.aspx)

Blog? Kamila Bosia poświęcony różnym aspektom związanym z .NET. Blog aktualizowany rzadko, ok 1-2 wpisy miesięcznie.

jakub.oboza@gmail.com (http://sharp.jogger.pl/)

Blog o różnej tematyce, chociaż pojawiają się też artykuły związane z .Net

Dotnetomaniak (http://dotnetomaniak.pl/)

Tym razem nie jest to blog, a miejsce gdzie możesz znaleźć najnowsze artykuły o technologii .NET znajdujących się na stronach polskiej społeczności. Tam również można znaleźć artykuły z wszystkich wymienionych wyżej blogów. Zapraszam!

Zine.net - dla pasjonatów, developerów .NET i nie tylko (http://zine.net.pl)

Strona agregująca blogi dotykające tematyki .NET. Znajdują się na niej artykuły z wielu powyżej wymienionych blogów.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że spodobała wam się ta lista polskich blogów dotykających technologii .NET. Mam nadzieję, że nikt nie poczuł się urażony, że nie znalazł się na liście lub opisany został w inny niż chciałby sposób.

Gdyby ktoś uważał, że ma coś interesującego do dodania, to zapraszam do dodawania komentarzy. Proszę się nie przejmować gdyby komentarz nie pojawił się od razu, gdyż na moim blogu włączona jest opcja moderowania komentarzy, jednak obiecuję, że pojawi się każdy (związany z tematem) komentarz.

Zachęcam również do przeczytania artykułu: "Jak uczyć się C#?"

Na samym końcu chciałby zacytować motto twórców wortalu Dotnetomaniak: "Razem zbudujmy silną społeczność .NET w Polsce."

Historia zmian artykułu

 • 2009-07-19 - pierwsza wersja
 • 2009-07-27 - uwzględnia propozycje w komentarzach dodanych do 21 lipca 2009
 • 2010-04-18 - dodano link do artykułu: "Jak uczyć się C#?"

8 komentarzy:

 1. To ja nieskromnie dopiszę swój blog: http://lukaszsowa.pl Może nie jest na nim dużo notek czysto technologicznych (kilka), ale od kiedy zmieniłem platforme na bardziej znośną, to będzie ich dużo więcej, także zapraszam ;)

  Warto poza tym czytać wszystkie blogi z zine'a http://zine.net.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Patrząc na samego Dotnetomaniaka to niewiele tego uzbierałeś ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. To ja powiem, że oczywiście Łukasz (Zine!) i poniższe:

  sharp.jogger.pl
  marcinborecki.spaces.live.com/blog

  Czyżby na prawdę tych blogów było aż tak mało???

  OdpowiedzUsuń
 4. To i ja dodam coś od siebie:
  http://www.grupanet.pcz.pl/community

  OdpowiedzUsuń
 5. To i ja dodam coś od siebie:
  http://www.grupanet.pcz.pl/community

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie chciałbym pisać dłuższego komentarza, więc zainteresowanych tym tematem zapraszam do przeczytania posta: Blog C# .NET - podsumowanie tygodnia (http://maciej-progtech.blogspot.com/2009/07/blog-c-net-podsumowanie-tygodnia-pl.html)

  OdpowiedzUsuń
 7. a na jakich uczelniach wyzszych w Polsce ucza C# ???? mega mi to potrzebne do pracy. Rekruterka :-)
  Clopaki, help!!

  OdpowiedzUsuń
 8. A który z powyższych byłby najbardziej odpowiedni dla całkowitego żółtodzioba? :) pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Posty powiązane / Related posts