poniedziałek, 23 sierpnia 2010

Ratunku zapomniałem hasła do mojego Windows! [PL]

Bycie ogólnie pojmowanym „informatykiem” powoduje, że człowiek staje się pewnego rodzaju „helpdeskiem” dla bliskich i znajomych. Ktoś coś zepsuje w komputerze... ja naprawiam ;)
Niedawno (znów) usłyszałem słowa podobne do tych zawartych w tytule. Powiedziałem wtedy:
- „OK! Nie ma problemu, zaloguj się na konto administratora i zresetuj hasło użytkownika, z którego korzystasz.”
- „Ale to było jedyne konto na tym komputerze” - padła odpowiedź.
- „mmmhm” - mruknąłem i zapytałem: „A masz dysk odzyskiwania hasła?” - właściwie nie wiem, czemu o coś tak głupiego zapytałem, przecież odpowiedź była oczywista:
- „Że co?! Jaki dysk?
W tym momencie mógłbym poradzić: „To przeinstaluj sobie system – za karę, skoro go zepsułeś”, ale w ten sposób mógłbym narazić siebie na pomaganie w tej bezsensownej i ogłupiającej czynności...
Cóż więc można zrobić?
Otóż można pobrać sobie obraz pewnej płytki CD, nazwijmy ją „ratunkowej”(opis jej znajduje się w artykule: „Offline NT Password & Registry Editor, Bootdisk / CD”). Następnie postępujemy zgodnie z opisem i ... hasło wybranego użytkownika „zresetowane” ;)
Proste, prawda?? Ze swojej strony dodam jeszcze, że płytka może też być ratunkiem na inny lament: „odebrałem sobie uprawnienia administratora :( jak mogę teraz zainstalować tą grę ?”.
Na koniec chciałbym życzyć sobie i innym moim czytelnikom mniej problemów jako „helpdesk”.

4 komentarze:

 1. Ja bym polecił inne narzędzie, które przyda się nie jednemu użyszkodnikowi co napsuł sobie w Windowsie - mianowicie chodzi o Hiren's Boot CD. Już na ekranie bootowania płytki w najnowszej wersji są narzędzia resetujące hasła tak jakby autor wiedział, że to najczęstszy problem ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa sugestia - płytka wygląda imponująco. Opis znajduje się http://www.hiren.info/pages/bootcd lub http://www.hirensbootcd.net/. A do pobrania tutaj. Choć przyznam, że mnogość narzędzi, które ona proponuje, może powodować że jest też trochę skomplikowana....
  W każdym razie wielkie dzięki.

  A może ktoś jeszcze zna jakieś ciekawe oprogramowanie ratunkowe?

  OdpowiedzUsuń
 3. A to nie można:
  Konto Administrator -> reset hasła?

  (to w sumie jest pytanie, bo nie wiem czy w najnowszych windows-ach coś takiego jest. W XP-ku jest na pewno)

  OdpowiedzUsuń
 4. Można "Konto Administrator -> reset hasła" pod warunkiem, że konto Administrator jest włączone i znamy do niego hasło ;) a w opisywanej historii takie konto aktywne nie było ;)

  OdpowiedzUsuń

Posty powiązane / Related posts