czwartek, 8 października 2009

Certyfikacja produktów wspierających OPC i OPC UA (postawy) [PL]

Ostatnio na blogu była dłuższa chwila przerwy, dlaczego? Powód bardzo prozaiczny: więcej pracy. Można jednak zapytań, czym było to spowodowane? Otóż, tak jak pisałem jakiś czas temu w post'cie pt.: "Najbliższe wydarzenia związane z OPC", brałem niedawno udział w tzw. "OPC Interoperability Workshop", czyli w warsztatach podczas których testowane są produkty wspierające technologię OPC. Testy te mają za zadanie sprawdzić wzajemną współpracę produktów różnych firm i są częścią procedury certyfikacyjnej dla produktów OPC. Przejdę jednak do początku i spróbuję wyjaśnić na czym polega i czemu ma służyć ta certyfikacja.

W celu zapewnienia wysokiej jakości produktów wspierających technologię OPC, organizacja zajmująca się utrzymaniem standardu, czyli OPC Foundation, powołała program certyfikacyjny, któremu poddawane są te produkty. W programie tym mogą brać wszyscy członkowie OPC Foundation, którzy mają swoje produkty wspierające OPC i których poziom członkostwa w organizacji to tzw. "Corporate Member". Certyfikacja to proces wieloetapowy, na który składają się różne elementy i który trochę różni się również w zależności od tego czy certyfikowany jest produkt wpierający poprzednią wersję OPC (coraz cześciej nazywaną OPC Classic), czy OPC Unified Architecture. W opisie tym skupię się przede wszystkim na certyfikacji związanej z technologii OPC Classic, ponieważ w tym przypadku zostały już opracowane odpowiednie specyfikacje związane z procedurą certyfikacyjną.

Pierwszym krokiem jest oczywiście zapoznanie się z odpowiednimi specyfikacjami, opisującymi certyfikację i testowanie:

  • OPC Test Lab Part 1 - Concepts
  • OPC Test Lab Part 2 - Abstract Test Suite
  • OPC Test Lab Part 3 - Test Lab Realization
  • OPC Test Lab Part 4 - Certification Process
  • OPC Test Lab Part 5 - Quality Management Manual
  • OPC Test Lab Part 6 - COM DA Server Test Cases Specification
  • OPC Test Lab Part 7 - COM DA Client Test Cases Specification

Drugim krokiem będą testy przy pomocy narzędzi wspomagających. W przypadku serwera OPC będzie to "Compliance Test Tool", w przypadku klienta OPC będzie to "OPC Analyser".

"Compliance Test Tool" (CTT) jest zautomatyzowanym narzędziem, które wykonuje szereg testów  na wybranym serwerze OPC, a następnie analizuje wyniki. W przypadku pozytywnego zaliczenia wszystkich testów, CTT może wygenerować specjalny plik z rezultatami, który jest podpisany cyfrowo i może być przekazany do OPC Foundation jako potwierdzenie pomyślnego wykonania testów. Oprogramowanie CTT jest dostępne dla członków OPC Foundation i można pobrać je ze stron działu "Downloads" (http://www.opcfoundation.org/Downloads.aspx?CM=1&CN=KEY&CI=279&CU=7). Oprogramowanie te oprócz głównego modułu testującego potrzebuje jeszcze zainstalowania odpowiedniej wtyczki, która powiązana jest z konkretną specyfikacją dla której testy chcemy wykonać (np. DA 2.05, DA 3.00, AE, HDA).

Compliance Test Tool

"OPC Analyser " jest narzędziem do testowania klienta OPC. Jest uruchamiany jako narzędzie pośredniczące pomiędzy klientem, a serwerem OPC. Pozwala na prześledzenie całej komunikacji (wszystkich wywołań, przekazywanych danych itp..), tak by można było ocenić, czy przebiega ona poprawnie. Dodatkowo  ma wbudowany język skryptowy, który pozwala na generowanie błędów i w ten sposób można przetestować zachowanie klienta (jak reaguje na błędy, czy pokazuje je użytkownikowi, czy aplikacja nie kończy się w błędzie). Atutem programu jest duża baza gotowych skryptów, które wspomagają testowanie scenariuszy testów opisanych w specyfikacji testowania. Niestety testy nie przebiegają całkowicie w sposób automatyczny i konieczna jest interakcja z człowiekiem – testerem.  OPC Analyser (tak jak CTT)  jest dostępny dla członków OPC Foundation i można pobrać je ze stron działu "Downloads". Zainteresowani mogą obejrzeć prezentację poświęconą temu narzędziu poda adresem: http://opcf.org/Compliance-Certification/opcanalyzer-walkthrough.htm.

OPC Analyser

W następnej części opiszę kolejny krok certyfikacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Posty powiązane / Related posts