wtorek, 27 października 2009

OPC Client .NET (część 1. Przygotowania) [PL]

Promuj

Jakiś czas temu w post'cie pt. "Implementacja klienta OPC w C#" spróbowałem naświetlić podstawowe zagadnienia związane z implementacją klienta OPC na platformie .NET. Nie jest to proste zagadnienie, a do tego poza dobrą znajomością programowania opartego o DCOM należy mieć dostęp do specyfikacji standardu OPC. W tym artykule chciałbym wskazać pewną alternatywę, a mianowicie pokazać jak można dostać się do danych w OPC z poziomu platformy .NET (przykład w C#) bez implementacji pełnego klienta OPC. W tym celu zostanie wykorzystane dodatkowe oprogramowanie: DataPorter, które posiada funkcjonalność klienta OPC oraz zapewnia dostęp do odczytywanych przez niego danych poprzez WebSerwis. W prezentowanym tutaj przykładzie nie zostanie napisany "prawdziwy klient OPC", gdyż zostanie wykorzystane kompletne oprogramowanie klienta, zamierzam natomiast pokazać jak przy pomocy prostego programiku można dostać się do danych z OPC. Niniejszy artykuł może być również ciekawy dla osób, które chcą poznać przykład wykorzystania jakiegoś WebSerwisu z poziomu .NET (oczywiście nie piszę tu o WebSerwisie w rozumieniu serwisów w formie stron internetowych, a o serwisach opartych o SOAP i technologie WS-*)

Oprogramowanie DataPorter jest dostępne w pełni funkcjonalnej wersji demonstracyjnej (ograniczonej czasowo) na stronie: http://www.commsvr.com/DownloadCenter/ProductSoftware/PR2605DataPorter_Software.aspx (wymagana jest darmowa rejestracja). Instalowane jest z domyślną konfiguracją, w której podłącza się one do oprogramowania serwera OPC: CommServer. Opis domyślnej konfiguracji dostępny jest tutaj: http://www.commsvr.com/Products/DataPorterDescription/DataPortersampleconfiguration/tabid/320/language/en-US/Default.aspx. Pokazany w tym artykule przykład używa oprogramowania CommServer, dlatego warto je również zainstalować (jak to zrobić?). Przed przystąpieniem do dalszych ćwiczeń warto, w tym miejscu sprawdzić wspólne działanie CommServer'a i DataPorter'a (w przypadku jakichś problemów polecam odwiedzenie e-manuala DataPorter'a, dostępnego tutaj: http://www.commsvr.com/DataPorter/Index.aspx

Po pomyślnym zweryfikowaniu działania DataPorter'a i CommServer'a należy zainstalować dodatek do DataPorter'a udostępniający WebSerwisy (uwaga wcześniej należy mieć zainstalowany IIS, zintegrowany z platformą .NET 2.0). Dodatek znajduje się w katalogu DataPortera w następującej lokalizacji:

"%programfiles%\CAS\DataPorter\AdditionalSetup\CAS.OPCWSDataAccess\setup.exe" 

Po instalacji dodatku i wpisaniu w przeglądarkę internetową adresu: http://localhost/CAS.OPCWSDataAccess/OPCAdvancedDataAccess.asmx, oczom powinien się okazać obraz podobny do poniższego:


Jest to strona generowana w sposób automatyczny przez serwer IIS na podstawie WebSerwisu i umożliwiająca jego debugowanie (uwaga: ta strona dostępna jest tylko na lokalnej maszynie - tzn. tylko na tym komputerze, na którym zainstalowany jest WebSerwis).

Dla takiego WebSerwisu można pobrać i odczytać jego definicję zapisaną w języku WSDL. W tym celu należy do przedstawionego wyżej adresu dopisać "?wsdl" lub kliknąć na odpowiedni odnośnik na wspomnianej autogenerowanej stronie.


W następnej części zaprezentuję jak obsłużyć taki WebSerwis z poziomu C# i .NET, czyli w konsekwencji jak dostać się do danych w OPC.

Promuj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Posty powiązane / Related posts