wtorek, 13 października 2009

Certyfikowane produkty OPC [PL]

Dzisiaj w ramach kontynuacji tematu związanego z certyfikacją produktów wspierających technologię OPC chciałbym pokazać jak znaleźć certyfikowane produkty oraz jak sprawdzić, czy dany producent ma prawo do deklarowania zgodności jego produktu ze specyfikacją. Przykłady zawarte w tym tekście oprę o dobrze znany mi produkt CommServer - stworzony przez firmę CAS.

Sprawdzanie, czy dany produkt jest "certyfikowany" można zacząć od przejrzenia materiałów informacyjnych poświęconych temu produktowi, np. w przypadku serwera OPC - CommServer można odwiedzić poświęconą mu stronę: http://www.commsvr.com/Products/CommServer/CommServerProfessional.aspx, na której dobrze widoczne jest logo "OPC Selftested For Compliance":

Dodatkowo warto odwiedzić stronę organizacji OPC Foundation (http://www.opcfoundation.org) by sprawdzić, czy produkt ten jest tam zarejestrowany i jaki jest jego status w procesie certyfikacji. Dane dot. produktu, ich statusu w certyfikacji (w tym wyniki testów) dostępne są dla każdego (w tym anonimowego) użytkownika. Pokazany niżej rysunek prezentuje stronę poświęconą produktowi CommServer (http://www.opcfoundation.org/Products/ProductDetails.aspx?CM=1&RI=8491&CU=6) oraz informuje, że jest to produkt certyfikowany:

Na samym dole strony poświęconej produktowi można jeszcze znaleźć informacje na temat testów, które on przeszedł:

Z powyższej listy można wybrać test, którego sprawdzeniem jesteśmy zainteresowani i w ten sposób można sprawdzić wyniki testów wykonanych przy pomocy opisywanego wcześniej "Compliance Test Tool":

czy może wyniki testów wykonanych podczas wartszatów: "OPC Interoperability Workshop":

Szczególnie te wyniki mogą być interesujące, pozwalają bowiem sprawdzić czy dany produkt był już testowany z jakimś innym produktem z którym chcemy nawiązać komunikację.

Na koniec chciałbym jeszcze wspomnieć o certyfikacji na poziomie "Lab Certified". Aktualnie nie ma wielu produktów certyfikowanych na tym poziomie, dlatego  aby dodatkowo wyróżnić produkty, które ten poziom osiągnęły, OPC Foundation stworzyła dodatkową stronę (dostępną w menu Products -> Lab Certified Product) na której można znaleźć produkty "Lab Certified".Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Posty powiązane / Related posts