wtorek, 3 listopada 2009

Pojawił się Express Interface (Xi) [PL]

Promuj

Ostatnio pojawiły się słuchy na temat nowego interfejsu, który ma zapewnić prostą migrację z klasycznego OPC do serwisów bazujących na WCF (Windows Communication Foundation). Muszę przyznać, że trochę mnie to zdziwiło, jako że "prawowitą" następczyniom technologii OPC jest technologia OPC Unified Architecture (OPC UA). Poświęćmy więc chwile i przyjrzyjmy się temu nowemu standardowi o nazwie:

Express Interface (Xi).

Express Interface (Xi) jest nowym opartym o Microsoft .NET interfejsem zaprojektowanym w celu zapewnienia bezpiecznego i niezawodnego dostępu do danych pochodzących z urządzeń warstwy przemysłowej. Xi zapewnia zintegrowany zbiór metod zapewniający dostęp do danych w czasie rzeczywistym, danych historycznych oraz informacji na temat zdarzeń i alarmów. Ma zapewnić szybką i bezpieczną komunikację poprzez firewall'e oraz jest on prosty w implementacji.

Xi oparty jest o architekturę zorientowaną usługowo (Service Oriented Architecture (SOA))i wykorzystuje MMS (Manufacturing Messaging Service) oraz WCF (Windows Communication Foundation).

Xi ma zapewnić:

 • bezpieczeństwo – bezpieczna komunikacja zapewni dostęp nawet przez firewall
 • prostotę - implementacja klienta i serwera ma być prosta w implementacji, konfiguracji i wdrożeniu
 • niezawodność – komunikacja ma być niezawodna i zapewniająca łatwe eliminowanie uszkodzeń araz powrót do stanu prawidłowego
 • Plug-and-Play – ma zapewniać automatyczne wykrywanie serwerów i ich możliwości komunikacyjnych
 • kompatybilność wstecz - zapewniając łatwą migrację ze starszych standardów OPC DA, AE i HDA poprzez proste użycie jednego interfejsu opartego o platformę .NET
 • przeźroczystość wieloprotokołową – interfejs, poprzez który udostępniane są dane nie zmienia się, niezależnie od tego przy pomocy jakiego protokołu przesyłane są informacje. Dostępne są trzy sposoby przesyłania danych wymienione niżej, a w każdym interfejs dostępu do danych jest ten sam:
  • nazwane strumienie (Named Pipes) pozwalające na szybką komunikację w ramach jednej maszyny
  • TCP z lub bez zabezpieczeń
  • HTTP w różnych formach (włączając w to standardowe Web Services)

W następnej części porównam Express Interface (Xi) z innymi standardami, takimi jak OPC DA, OPC XML DA, OPC UA.

Literatura i źródło informacji wykorzystanych w tym post'cie: http://www.expressinterface.com/

Promuj

2 komentarze:

Posty powiązane / Related posts