piątek, 13 listopada 2009

Express Interface (Xi) - moim zdaniem [PL]

Podczas pisania ostatnich kilku postów na temat nowego interfejsu: Express Interface (Xi), cały czas zastawiałem się, czy w ogóle ta nowa propozycja ma szansę się przyjąć. W przypadku oprogramowania związanego z szeroko pojętą "automatyką przemysłową" łatwo zauważyć, że nowości trudno wypływają na wierzch. Podstawową zaletą Xi ma być odejście od przestarzałej warstwy transportowej opartej o COM, ale przecież już inny standard to zrobił: OPC Unified Architecture (OPC UA). Xi nie jest więc rewolucyjnym krokiem do przodu (jakim jest OPC UA), a raczej drobną ewolucją, która nie musi się przyjąć (jak to już często w ewolucji bywało).

Niewątpliwą zaletą Xi ma być łatwość migracji z klasycznego OPC, co w przypadku OPC UA jest podobno trochę trudniejsze. Piszę podobno, bo przecież dla tej technologii ścieżka migracji jest jasno zdefiniowana. Kolejnym niekorzystnym czynnikiem jest fakt, że twórcy specyfikacji Express Interface są dopiero na początku swojej pracy (praca nad specyfikacją ma potrwać jeszcze ok 2 lat), podczas gdy w przypadku OPC UA większość specyfikacji ma już status released. Na samym końcu chciałbym wspomnieć o największej wadzie Xi, a mianowicie, że jest on ściśle związany z WCF i technologiami Microsoft. Dla niektórych ta wada może być zaletą, ale przez nią nie będzie możliwa implementacja tego standardu na dowolnym urządzeniu.

Od czego zależy więc sukces lub porażka Xi, wydaje mi się, że przede wszystkim od wsparcia firm, które będą go współtworzyć i implementować. Jak bardzo zaangażuje się w to Microsoft? Czy OPC Foundation rzeczywiście będzie wspierała ten standard? Co z innymi firmami teraz zaangażowanym, takimi jak Advosol, Emerson? ...

Pożyjemy zobaczymy ...

Promuj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Posty powiązane / Related posts