O tym gdzie szukać informacji na temat OPC pisałem już jakiś czas temu. Dziś chciałbym rozwinąć ten temat i wskazać bardziej konkretne źródła informacji.
Informacji na
temat OPC należy szukać przede wszystkim na stronie OPC
Foundation, na której można znaleźć podstawowe informacje:
- OPC UA: http://www.opcfoundation.org/UA/
- OPC Xi: http://www.opcfoundation.org/xi/
Później godnymi
polecenia są trzy książki:
- „OPC Unified Architecture Textbook”, Autorzy: Wolfgang Mahnke, Stefan-Helmut Leitner and Matthias Damm. Springer 2009, ISBN: 978-3-540-68898-3
- OPC Book: "OPC - From Data Access to Unified Architecture", edycja czwarta, uaktualniona i rozszerzona, VDE VERLAG GMBH 2010,ISBN 978-3-8007-3242-5
- „OPC Unified Architecture E-book”, CAS 2010, praca zespołowa
Dodatkowo na
stronach OPC Foundation znajdziemy:
- Informacje o książkach i publikacjach akademickich: http://www.opcfoundation.org/Default.aspx/07_support/07_books.asp
- Informacje o pozostałych artykułach i publikacjach: http://www.opcfoundation.org/Default.aspx/02_news/02_articles.asp
- Dział download, a zwłaszcza kategoria „White Papers” z dostępem dla niezrzeszonych użytkowników: http://www.opcfoundation.org/Downloads.aspx?CM=1&CN=KEY&CI=282 (Ogólnie w dziale download należy szukać materiałów opatrzonych poziomem dostępności: Anonymous i NonMembers)
Warto również
odwiedzić:
- OPC Programmers Connections: http://www.opcconnect.com/ - strona poświęcona technologii OPC, m.in. jest zbiorem ciekawych linków (np. do artykułów: http://www.opcconnect.com/ua.php#articles), narzędzi i innych zasobów.
- http://expressinterface.com/ - strona poświęcona standardowi OPC Xi
- Podręcznik OPC na stronie CommServer'a (Polska rodzina oprogramowania związanego z OPC): http://www.commsvr.com/Howitworks/OPC/OPCManual.aspx oraz dostępne tam publikacje w dziale pobierz, m.in.: Podręcznik o OPC, Wstęp do Technologii OPC (prezentacja video).
- Publikacje firmy MatriconOPC (jednego z liderów na rynku OPC): http://www.matrikonopc.com/downloads/types/whitepapers/index.aspx.
- Publikacje firmy szkoleniowej OPC Training Institute: http://www.opcti.com/whitepapers.aspx
- Control Engineering
Polska artykuł o OPC: Część
1, Część
2
- i ... oczywiście mój blog
Programowanie i Technologie, a zwłaszcza post „OPC
Unified Architecture” oraz inne artykuły oznaczone
etykietami: OPC,
OPC
UA, OPC
Xi
Jeżeli ktoś zna
jeszcze jakieś ciekawe linki dotyczące OPC, zapraszam do
zamieszczenia w komentarzach.
Ja osobiście nie mogę doszukać się w necie informacji o OPC XML-DA, a konkretnie o jak tam działa mechanizm subskrypcji, z którego korzystanie mi nie wychodzi :(
OdpowiedzUsuńWitam,
OdpowiedzUsuńPrzyznam, że w tej kwestii nie pomogę, nigdy z OPC DA XML nie korzystałem i nie znam żadnych dodatkowych linków w tym temacie.
To rozwiązanie jest bardzo mało popularne, poza tym można stwierdzić, że już pewnie nigdy się się nie spopularyzuje ...
Jeżeli chodzi o technologie z rodziny Classic a do takich należałoby OPC DA XML zaliczyć, to bardziej popularne jest OPC oparte o DCOM. Aktualnie szybko rozwijają się nowe rozwiązania oparte o XML, np. OPC Xi i OPC UA, więc może lepiej przyjrzeć się tym technologiom bliżej, zamiast inwestować swój czas w naukę czegoś przestarzałego.
Witam.
OdpowiedzUsuńZdaję sobie oczywiście sprawę, że ta technologia jest już nieco stara, ale niestety na razie w mojej firmie nie będzie planowana aktualizacja serwerów OPC. Z klasycznym OPC opartym o DCOM już jestem zapoznany lecz nastręcza mi wiele problemów z komunikacją między różnymi hostami. Generalnie przyjąłem sobie cel, aby przenieść część wizualizacji procesowych z systemów SCADA na serwer WWW z wykorzystaniem ASP.NET, który generował by SVG. Pozdrawiam.
W opisywanym tutaj przypadku można również wykorzystać
OdpowiedzUsuńoprogramowanie Dataporter (http://www.commsvr.com/Products/DataPorterDescription/DataPorterProfessional.aspx),
który podłączy się do wielu serwerów opartych o OPC DA (DCOM) i udostępni dane
w postaci prostych WebSerwisów (http://www.commsvr.com/Howitworks/OPCCasestudies/OPC2SOAPExtension.aspx).
Na tym blogu jest nawet opis przykładowej aplikacji: http://maciej-progtech.blogspot.com/2009/12/opc-client-net-w-jezyku-c-csharp-pl.html.
Pozdrawiam.
fantastyczny wpis!
OdpowiedzUsuńfantastyczny wpis oby tak dalej!
OdpowiedzUsuńsuper! polecam tego bloga
OdpowiedzUsuń