środa, 14 lipca 2010

OPC, OPC UA, OPC XI – gdzie szukać informacji? [PL]

O tym gdzie szukać informacji na temat OPC pisałem już jakiś czas temu. Dziś chciałbym rozwinąć ten temat i wskazać bardziej konkretne źródła informacji.
Informacji na temat OPC należy szukać przede wszystkim na stronie OPC Foundation, na której można znaleźć podstawowe informacje:
Później godnymi polecenia są trzy książki:
Dodatkowo na stronach OPC Foundation znajdziemy:
Warto również odwiedzić:
Jeżeli ktoś zna jeszcze jakieś ciekawe linki dotyczące OPC, zapraszam do zamieszczenia w komentarzach.

4 komentarze:

 1. Ja osobiście nie mogę doszukać się w necie informacji o OPC XML-DA, a konkretnie o jak tam działa mechanizm subskrypcji, z którego korzystanie mi nie wychodzi :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,
  Przyznam, że w tej kwestii nie pomogę, nigdy z OPC DA XML nie korzystałem i nie znam żadnych dodatkowych linków w tym temacie.
  To rozwiązanie jest bardzo mało popularne, poza tym można stwierdzić, że już pewnie nigdy się się nie spopularyzuje ...
  Jeżeli chodzi o technologie z rodziny Classic a do takich należałoby OPC DA XML zaliczyć, to bardziej popularne jest OPC oparte o DCOM. Aktualnie szybko rozwijają się nowe rozwiązania oparte o XML, np. OPC Xi i OPC UA, więc może lepiej przyjrzeć się tym technologiom bliżej, zamiast inwestować swój czas w naukę czegoś przestarzałego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam.
  Zdaję sobie oczywiście sprawę, że ta technologia jest już nieco stara, ale niestety na razie w mojej firmie nie będzie planowana aktualizacja serwerów OPC. Z klasycznym OPC opartym o DCOM już jestem zapoznany lecz nastręcza mi wiele problemów z komunikacją między różnymi hostami. Generalnie przyjąłem sobie cel, aby przenieść część wizualizacji procesowych z systemów SCADA na serwer WWW z wykorzystaniem ASP.NET, który generował by SVG. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. W opisywanym tutaj przypadku można również wykorzystać
  oprogramowanie Dataporter (http://www.commsvr.com/Products/DataPorterDescription/DataPorterProfessional.aspx),
  który podłączy się do wielu serwerów opartych o OPC DA (DCOM) i udostępni dane
  w postaci prostych WebSerwisów (http://www.commsvr.com/Howitworks/OPCCasestudies/OPC2SOAPExtension.aspx).


  Na tym blogu jest nawet opis przykładowej aplikacji: http://maciej-progtech.blogspot.com/2009/12/opc-client-net-w-jezyku-c-csharp-pl.html.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Posty powiązane / Related posts