wtorek, 26 stycznia 2010

Integracja Tortoise SVN i BugNET krok pierwszy [PL]

Promuj

Tworząc oprogramowanie na pewno przydaje się repozytorium kodu źródłowego, system do śledzenia problemów lub zadań i inne aplikacje.

W tym post'cie chciałbym się skupić na tych pierwszych dwóch i omówić jak można skonfigurować popularnego klienta repozytorium Subversion: Tortoise SVN, by można w nim wprowadzać numer problemu/zadania, a później klikając na ten numer w logu przejść do właściwego problemu w systemie kontroli problemów: BugNet.A więc zacznijmy, pierwszym krokiem powinno być nadanie odpowiednich właściwości (w sensie SVN) do katalogów w naszym projekcie. Poniższy rysunek pokazuje właśnie takie przykładowe ustawienia:
Reasumując powinniśmy ustawić właściwości zgodnie z tabelą:
Właściwość w SVN
Wartość właściwości
Opis
bugtraq:label
Issue #:
Jaka jest etykieta umieszczona na okienku commit.
bugtraq:message
Issue #: %BUGID%
Jaki komentarz jest dołączany do wiadomości commit’a
bugtraq:number
true
Ma być wyświetlane żądanie wprowadzenia number błędu (%BUGID%)
bugtraq:url
http://Issue_tracker_server_name/Bugs/BugDetail.aspx?bid=%BUGID%
Url, do serwera na którym jest uruchomiony serwis do śledzenia problemów (w tym przypadku serwera BugNet), a dokładniej jest to link jaki należy wywołać po naciśnięciu na numer problemu z poziomu TortoiseSVN.
bugtraq:warnifnoissue
true
Czy wyświetlić ostrzeżenie dla użytkownika jeżeli nie wpisze numeru problemu, z którym chce powiązać dany commit
Od teraz przy wykonywaniu commit, pojawia w górnej części okna powinno pojawiać się miejsce do wpisania numeru problemu:


A później przeglądając "Show log" mamy:


Natomiast kliknięcie na numer problemu powoduje przejście do właściwej strony na serwerze BugNET:


Mam nadzieję, że się  ta możliwości czytelnikom podoba, w następnym post'cie opiszę bardziej zaawansowaną integrację.
Promuj

5 komentarzy:

 1. Warto dodać, że dokładnie w taki sam sposób można zintegrować TortoiseSVN z każdym webowym bugtruckerem, takim jak np. Mantis.

  OdpowiedzUsuń
 2. Można spróbować pójść kawałek dalej np. za pomocą Scmbug, do tego co zrobiłeś, można dodać integrację Subversion i bugtrackera. Efekt jest taki, że z poziomu commita możesz zafixować buga, a w komentarzu do błędu masz listę zmienionych/dodanych/usuniętych plików. Do tego można dołożyć integrację z jakąś wiki (klik na numerku buga w wiki przenosi do buga). To się dopiero nazywa integracja. :) Przerabiałem to z Bugzillą i MediaWiki i efekt jest zadowalający.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,
  Dzięki za komentarze.
  Racja, w opisany tutaj sposób można integrować każdego bugtracker'a.

  Jeżeli chodzi o to, co napisał Wolan, to przygotowuje kolejnego posta w którym będzie coś takiego opisane.

  pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za wpis - to ja się o niego upominałem ;)

  Po dłuższym przyjrzeniu się bugNet (używałem ponad tydzień w zamian za TRAC) muszę przyznać, że... TRAC jest nieporównywalnie lepszy.

  Niestety bugNET ma zbyt wiele bolączek wieku młodzieńczego, by wygodnie "służyć" w codziennej pracy. Mimo wszystko wracam do TRAC ale bacznie przyglądam się rozwojowi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja przyznam że trochę się już go BUGNet'a przyzwyczaiłem, a tutaj kontynuuję opis integracji: http://maciej-progtech.blogspot.com/2010/02/integracja-svn-i-bugnet-krok-drugi-pl.html

  OdpowiedzUsuń

Posty powiązane / Related posts