poniedziałek, 8 czerwca 2009

Bazowa aplikacja (przed zmianami z wykorzystaniem pakietu Telerik RadControls for WinForms)

Promuj

Bazową aplikacją, którą chcę odmłodzić z wykorzystaniem pakietu RadControls for WinForms firmy Telerik, jest produkt firmy CAS: OPC UA Address Space Model Designer. Jako pracownik i programista w firmie CAS mam dostęp do kodu źródłowego tej aplikacji oraz otrzymałem zgodę na możliwość wykorzystania tej aplikacji i jej zmiany na potrzeby tego artykułu.

Podstawową funkcjonalnością tej aplikacji jest wspomaganie modelowania przestrzeni adresowej serwerów zgodnych z technologią OPC Unified Architecture. Standard ten jest następcą standardu OPC, powszechnie wykorzystywanego w systemach automatyki przemysłowej do transportu i udostępniania danych z procesu, na potrzeby systemów warstw wyższych. Razem z aplikacją zintegrowany jest elektroniczny podręcznik zawierający informacje na temat technologii OPC Unified Architecture. Celem niniejszego artykułu nie jest jednak opis możliwości i cech aplikacji, dlatego zainteresowanym polecam odwiedzić stronę produktu lub obejrzeć film na jego temat.

Skupmy się teraz na interfejsie aplikacji, który został oparty o WinForms na platformie .NET 2.0. Na poniższym rysunku przedstawiono wybrane elementu interfejsu użytkownika.

Wyróżnić można więc następujące elementy:

  • Rozwijane menu (oparte o MenuStrip)
  • Paski narzędziowe (oparte o ToolStrip)
  • Zakładki umożliwiające przełączanie pomiędzy interfejsem do edycji modelu, a książką poświęconą technologii OPC Unified Architecture
  • Jedno pływająco-dokowalne okno pokazujące standardowe wyjście aplikacji (np. przedstawiające wynik wykonania operacji Build)
  • Edytor modelu oparty o drzewo (TreeView) i edycję właściwości (PropertyGrid)

Aktualny interfejs jest funkcjonalny i wydaje się spełniać stawiane mu wymagania, jednak daleko mu do coraz częściej spotykanych rozwiązań opartych o wstążki (np. w Microsoft Office 2007) czy pływająco-dokowalnych paneli (znanych np. z Visual Studio). Mam nadzieję, że uda mi się pokazać jak prosto można uatrakcyjnić ten interfejs z wykorzystaniem pakietu RadControls for WinForms.

Czytaj dalej.

Promuj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Posty powiązane / Related posts