wtorek, 9 czerwca 2009

Pierwsze wrażenia dotyczące pakietu RadControls for WinForms firmy Telerik

Promuj

W poprzedniej części artykułu omówiłem aplikację którą będę zmieniał, teraz przejdźmy do narzędzi jakie zostaną wykorzystane do wykonania zmian, czyli do pakietu: RadControls for WinForms. Instalator pakietu, to jeden plik 131 MB do pobrania ze strony telerik.com. Miłym jest fakt, że instalator jest podpisany cyfrowo, co gwarantuje że oprogramowanie rzeczywiście pochodzi od danego wydawcy.

Instalacja nie jest skomplikowana i sprowadza się niemal wyłącznie do uruchomienia instalatora i ewentualnego wskazania docelowej lokalizacji dla plików wchodzących w skład pakietu. Chciałbym napisać tutaj, że przebiega ona bezproblemowo, ale podczas mojego procesu instalacji pod koniec pojawił się błąd (z komunikatem: null reference). Niestety komunikat, był raczej mało czytelny i nie wskazał mi, co tak naprawdę poszło nie tak, ale ponieważ instalacja jednak dobiegła do końca (a pakiet zdawał się później działać poprawnie), więc uznałem, że nie należy się tym zbytnio przejmować

Przykłady dostępne w pakiecie

Po instalacji pakietu uruchomiona została aplikacja demonstrująca możliwości pakietu. Dzięki niej można zapoznać się możliwościami pakietu i efektami jakie można uzyskać przy zastosowaniu wybranych kontrolek. Aplikacja pozwala na wybranie z listy, interesującą nas kontrolkę, a następnie sprawdzenie, jak dana kontrolka zachowuje się w rzeczywistości.

Co ciekawe oprócz samej aplikacji demonstracyjnej, dostępny jest jej również kod źródłowy co pozwala na lepsze zrozumienie działania danego elementu, oraz dostarcza gotowy do wykorzystania kod. W samą aplikację jest również wbudowana przeglądarka kodu źródłowego, ale przyznam że należy ją traktować bardziej jako przykład możliwości pakietu, gdyż o wiele wygodniej oglądać ten kod z poziomu Visual Studio.

Przykładów jest naprawdę spora ilość, po kilka do każdej kontrolki. Niektóre przykłady się powtarzają, ale przecież w prostym programie-przykładzie można zaprezentować funkcjonalność kilku elementów. Przykłady są na pewną mocną stroną pakietu i można spędzić dłuższe chwile na ich oglądaniu. Mi szczególnie spodobał się przykład z Układem Słonecznym, chociaż muszę przyznać, że to bardziej ze względów graficznych niż funkcjonalnych, gdyż ostatecznie później najczęściej korzystałem z przykładu pokazującego prosty czytnik RSS.

Tutaj chciałbym dodać, że przykłady przygotowane zostały na wysokim poziomie i są naprawdę cennym źródłem informacji. Według mnie autorzy powinni jednak położyć większy nacisk na aktualizację przykładów, tak by wykorzystywały najnowsze komponenty biblioteki i robiły to w sposób optymalny (trochę mnie zdziwiło, że przykłady wykorzystywały klasy oznaczone jako przestarzałe (obsolete)).

Co oferuje pakiet?

Przejdźmy więc do możliwości jakie oferuje pakiet Telerik RadControls for WinForms. Na poniższym rysunku pokazane zostały typy kontrolek wchodzących w skład pakietu:

W tym miejscu pewnie każdy się zastanowi: "Pewnie przydadzą mi się kontrolki takie jak wstążka (RibbonBar), karuzela (Carousel), wykresy (Charts) lub inne, takie które nie wchodzą w skład standardowych kontrolek WinForms .NET, ale do czego przydadzą mi się inne takie jak przyciski (Buton), panele (Panels), etykiety (Labels), itd… ?" Otóż te pokrywające się z istniejącymi w WnForms .NET kontrolki, znacznie rozszerzają możliwości oryginałów, zarówno pod względem graficznym (np. przyciski, czy okna o dowolnym kształcie) jak i funkcjonalnym czy wydajnościowym (np. tabele (GridView) wyświetlające szybkozmienne wartości). Do tego dochodzi jeszcze fakt, że w pewnych kontrolkach można osadzać obiekty wchodzące tylko w skład tego pakietu (np. DockManager i jego panele), a czasami efekt osiągnięty poprzez mieszanie standardowych kontrolek z tymi w pakiecie, jest gorszy wizualnie.

Integracja ze środowiskiem Visual Studio

Pakiet Telerik RadControls for WinForms nie oferuje własnego środowiska wspomagającego tworzenie oprogramowania i jest przeznaczony do integracji z pakietem Visual Studio. Po uruchomieniu Visual Studio jednak trochę się zdziwiłem ze nie ma dodatkowych kontrolek w przyborniku Toolbox (możliwe że jest to wynik błędu jaki widziałem przy instalacji, a może niechęć autorów do modyfikacji bez wiedzy użytkownika konfiguracji interfejsu). Ja jednak postanowiłem dodać wszystkie dostępne kontrolki do przybornika, co oczywiście nie było trudne i wystarczyło stworzyć nową grupę w przyborniku, a następnie z menu kontekstowego wybrać "Choose items… ", następnie wskazać wszystkie bibliotek firmy Telerik i w efekcie wszystkie nowe kontrolki stały się dostępne (efekt widoczny na rysunku poniżej).

Dodatkowym elementem, który można wykonać jest instalacja szablonów projektów Visual Studio, dostarczonych wraz z pakietem Telerik RadControls for WinForms. W tym celu odpowiednie pliki zainstalowane wraz z pakietem trzeba przekopiować do odpowiednich katalogów środowiska Visual Studio (szczegółowy opis dostępny jest na stronach telerik.com). Szablony te mają za zadanie ułatwić rozpoczynanie projektów wykorzystujących kontrolki wchodzące w skład pakietu firmy Telerik.

W następnej części zaprezentuję zmiany, które wdrożyłem przy pomocy elementów wchodzących w skład opisywanego pakietu.

Zapraszam do lektury!

Promuj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Posty powiązane / Related posts