środa, 29 kwietnia 2009

OPC: instalacja, uruchomienie i konfiguracja komunikacji pomiędzy dwoma komputerami

OPC jest przemysłowym standardem komunikacji między urządzeniami przemysłowymi, przez co pozwala uniezależnić oprogramowanie monitorujące i sterujące od producentów sprzętu.

Do wielu zalet technologii OPC można zaliczyć m.in.:

 • standaryzację komunikacji i wymiany danych przemysłowych,
 • dużą uniwersalność i skalowalność rozwiązań,
 • znaczne obniżenie kosztów integracji dużych systemów przemysłowych

W tym artykule chciałbym pokazać praktyczne możliwości tej technologii, na przykładzie oprogramowania CommServer. Prezentowany materiał będzie głównie w formie filmowej, co mam nadzieję ułatwi zapoznanie się z tą technologią.

Instalacja serwera OPC i podłączenie się do niego klientem OPC

Film ten na przykładzie serwera OPC: CommServer pokazuje wymagane czynności przed-instalacyjne, instalację serwera OPC, podłączenie klienta OPC do serwera, odczyt danych z serwera.

Gdyby kogoś zainteresowała tematyka z filmu i chciałby samodzielnie wykonać podobne ćwiczenie, to zapraszam do przeczytania artykułu znajdującego się tutaj: http://www.commsvr.com/Howitworks/Howto/CommServergettingstarted.aspx

OPC i komunikacja pomiędzy dwoma komputerami

Film - samouczek, który pokazuje jak przetestować komunikację klienta i serwera OPC (OPC Viewer’a i CommServer’a), zainstalowanych na dwóch różnych komputerach. Oprócz zagadnień związanych OPC, film pokazuje elementy związane z konfiguracją DCOM i elementów zabezpieczeń w systemie Windows. Ze względu na długość filmu (przekraczającą 10 min.) film został podzielony na dwie części:

Gdyby kogoś zainteresowała tematyka z filmu i chciałby samodzielnie wykonać podobne ćwiczenie, to zapraszam do przeczytania artykułu znajdującego się tutaj: http://www.commsvr.com/Howitworks/Howto/CommServer2PCtestcommunication.aspx

3 komentarze:

 1. Commserver lub jakiś inny OPC server, czy może poprawnie pracowac na Windows XP Home edition.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie próbowałem, ale wydaje mi się, że powinno się udać, chociaż mogą się pojawić problemy z uprawnieniami, a zwłaszcza w komunikacji pomiędzy różnymi komputerami. (Sam sprawdzałem , że komunikacja przez OPC działa bez problemu w Windows 7 Home, więc może i w starszych Home się uda). Najlepiej pobierz wersję demo i sprawdź.

   Usuń

Posty powiązane / Related posts