sobota, 4 kwietnia 2009

OPC Unified Architecture (OPC UA), pakiety SDK (.NET, java) i inne oprogramowanie

Standard i powiązane z nim specyfikacje OPC Unified Architecture (OPC UA) powstawały przez pięć lat, w lutym tego roku zostały wreszcie opublikowane (pisałem o tym w post'cie pt. "Specyfikacje OPC Unified Architecture (OPC UA) wreszcie opublikowane jako skończone"), najważniejsze jednak jest pytanie: czy oprócz idei standardu i specyfikacji powstało już jakieś oprogramowanie?

Oczywiście TAK!

Pakiety SDK

Niemal od samego początku prac nad specyfikacjami trwały prace grupy "Early Adopters", której zadaniem było zaimplementowanie OPC UA w prawdziwym oprogramowaniu. Jako platforma, na której miało być zaimplementowane oprogramowanie wybrana została platforma .NET, a język to C#. Na początku wykorzystywano .NET 2.0 oraz Web Services Enhancements (WSE), ostatecznie użyto .NET 3.5 oraz WCF. W ten sposób powstał pakiet SDK, który w zeszłym miesiącu (2009-03-22) udostępniony został na stronach OPC Foundation jako stabilna wersja 1.00.232.4 Release Candidate. Pakiet SDK nie udostępnia jeszcze pełnej funkcjonalności opisanej w specyfikacjach OPC UA, ale jeśli chodzi o wykorzystanie podstawowego profilu udostępniającego aktualne dane procesowe (data access) , to wszystko wydaje się już być gotowe.

Aby ułatwić implementację nowej technologii, jeden z twórców specyfikacji OPC UA i pakietu SDK, rozpoczął tworzenie bloga w którym opisuje zagadnienia związane tworzeniem oprogramowania zgodnego i wykorzystującego OPC UA (pisałem o tym w post'cie pt. "Blog jednego z twórców OPC Unified Architecture (OPC UA) - Randy'iego Armstrong'a"). Przykłady które opisywane są w blogu oparte są o platformę .NET. Omówione zostały już następujące zagadnienia:

  • import opisów WSDL przy wykorzystaniu narzędzia svcutil.exe (pochodzącego z WCF),
  • tworzenie certyfikatów z wykorzystaniem narzędzia wchodzącego w skład Visual Studio, czyli "makecert", oraz obsługa tych certyfikatów w języku C#,
  • ustawienia zabezpieczeń na przykładach WCF,
  • wykorzystanie mechanizmu okrywania (OPC UA Discovery), do odnajdywania serwera.

Razem z materiałem zawartym w blogu tworzona jest przykładowa aplikacja(pod nazwą: "UA Simple WCF Applications"), która jest dostępna na stronach OPC Foundation.

Zaletą OPC Unified Architecture jest jej niezależność od konkretnej platformy, dlatego powstaje również pakiet SDK oparty o język i platformę Java. Opublikowana już została jego wersja beta (1.00.232.0).

A co z innym oprogramowaniem??

Na stronach OPC Foundation pojawiły się informacje o pierwszych produktach wspierających Unified Architecture, ich lista dostępna jest tutaj. Są tam klienci , serwery, książki, usługi (ciekawe podejście do produktu ;) ) i narzędzia uzupełniające.

Ja chciałbym tutaj przybliżyć jedno z narzędzi wspomagających tworzenie serwerów OPC UA:

UA Address Space Model Designer

Jest to narzędzie, które współtworzyłem, w pewnym uproszczeniu służy ono do modelowania rzeczywistości na potrzeby OPC Unified Architecture. Narzędzie to potrafi w wizualny sposób zaprojektować przestrzeń adresową OPC UA, którą następnie można w dość automatyczny sposób przenieść do tworzonego serwera. Narzędzie to w ściśle współpracuje z pakietem OPC UA SDK dostarczanym przez OPC Foundation i potrafi wygenerować plik XML lub kod C# opisujący modelowaną przestrzeń adresową.

Podsumowanie

W ramach podsumowania chciałbym polecić ciekawe miejsca gdzie można znaleźć informacje na temat tego nowego standardu:

2 komentarze:

Posty powiązane / Related posts