wtorek, 28 grudnia 2010

Jak zezwolić na zamykanie Windows z poziomu RemoteDesktop[PL]


W niniejszym wpisie nie będzie nic odkrywczego, ale „ku pamięci” (dla mnie, a może komuś się jeszcze przyda)... Od czasu pewnej poprawki Microsoft wyłączył prostą możliwość zamykania Windows z poziomu klienta RemoteDesktop, z menu start znika „zamnij”, a zostaje „odłącz” i „wyloguj”. Oczywiście jest polecenie „shutdown”, które już wspominałem wcześniej we wpisie „Jak zahibernować komputer z poziomu C#”, ale nie zawsze ono zadziała. Czasami możemy bowiem przeczytać: „The operation completed successfully. A required privilege is not held by the client.”.... mmmhm... czyli udało się, ale się nie udało ;).

Abstrahując od bezsensowności tego komunikatu, pomyślmy nad rozwiązaniem. Otóż należy skonfigurować w „zasadach grup” (gpedit.msc) systemu Windows właściwość: „Force shutdown from remote system”, tak aby użytkownik (lub grupa użytkowników), który ma zamykać system miał przypisane to uprawnienie. 


4 komentarze:

 1. Tylko w starszych systemach warto uważać czy nie ma się konta gościa włączonego, bo w starszych systemach gośc też jest userem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadza się.

  Dzięki za komentarz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam Maciek , a czy istnieje takie ustawienie w systemie które umożliwia zdalne wybudzenie ??

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam,
  To raczej nie jest ustawienie w systemie operacyjnym, a coś związanego ze sprzętem...

  Do zdalnego wybudzenia może służyć tzw. "Wake on LAN" (zobacz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wake_on_LAN). W celu wykorzystania tego należy w konfiguratorze BIOS komputera ustawić odpowiednią opcję, a następnie trzeba mieć programik, który pozwoli na wybudzenie komputera (zobacz np. http://www.komputerswiat.pl/download/205/kategoria,wake-on-lan.aspx - z żadnego z nich nie korzystałem - ale zapytałem googla i wyskoczyło ;) ).

  pzdr!

  OdpowiedzUsuń

Posty powiązane / Related posts