środa, 26 maja 2010

Integracja systemów informatycznych [PL]

Promuj
Przeczytałem niedawno artykuł Bartka Szafko pod tytułem: „Integracja systemów”, ponieważ w firmie w której pracuję (CAS), często mamy do czynienia z integracją systemów, dlatego postanowiłem dorzucić do tego tematu swoje trzy grosze.
Jak integrować systemy informatyczne? Na co należy zwracać uwagę? Czego unikać? Jaką architekturę wybrać?

piątek, 21 maja 2010

Jak szukać informacji? Jak zadawać pytania? [PL]

Promuj
Od czasu do czasu dostaję dziwne pytania odnośnie różnych spraw związanych z ogólnie pojętą informatyką. Jeśli umiem odpowiedzieć na pytanie, to staram się odpowiedzieć, czasami jednak nie... Co wtedy?

środa, 19 maja 2010

Bezpieczne wykorzystanie obcych assembly (C# .NET 2.0 – 3.5) [PL]

Promuj
.NET Framework pozwala na łatwe wczytywanie, uruchamianie i wykorzystywanie obcych assembly. Należy jednak pamiętać, że nie wolno mieć pełnego zaufania do cudzego kodu. Ma to jeszcze większe znaczenie gdy dopuszczamy sytuację, w której pozwalamy na wykonywanie kodu, którego nigdy nie testowaliśmy, z którym nigdy nie mieliśmy do czynienia. Oczywiście w takim przypadku otrzymujemy bardzo dobre wsparcie ze strony .NET Framework, a mianowicie obsługę tzw. Domen aplikacji.

wtorek, 18 maja 2010

Wtyczka w .NET 4.0 dla aplikacji .NET 2.0 [PL]

Promuj
W poprzednim post'cie pisałem o możliwości wykorzystania supportedRuntime w konfiguracji, czyli jak sprawić, by aplikacja skompilowana do obsługi pewnej wersji .NET Framework, działała pod inną wersją. W podsumowaniu zastanawiałem się, gdzie to można wykorzystać. Chciałem, by zaproponowany scenariusz wykorzystania był prawdopodobny, dlatego wymyśliłem (wydaje się dobry) przykład.
„Mamy aplikację napisaną dla .NET 2.0, która obsługuje wtyczki (plugin'y). Chcemy opracować dla niej wtyczkę, oferującą nową funkcjonalność. Z jakiegoś powodu (np. z wygody lub lepszych rozwiązań technicznych) wtyczkę chcielibyśmy przygotować w .NET 4.0. Czy nam się to uda?”

sobota, 15 maja 2010

SupportedRuntime w app.config, czyli jak uruchomić aplikację pod innym .NET Framework'iem [PL]

Promuj
Może się zdarzyć, że aplikacja została skompilowana, by obsługiwać pewną wersję .NET Framework, jednak by chcemy ją zmusić by działała pod inną wersją. Okazuje się, że można to zrobić bez rekompialacji. Jak? Wystarczy wykorzystać element SupportedRuntime w pliku konfiguracyjnym aplikacji (app.config).

czwartek, 13 maja 2010

Jak zaimplementować mechanizm wtyczek (plugin'ów) w .NET (C#) [PL]

Promuj
Dziś będzie prosty artykulik o katalogach, plikach, assembly, typach, interfejsach itp... Czyli pokazane zostanie jak wykorzystać te wspomniane elementy, by zaimplementować prosty mechanizm wtyczek (plugin'ów) dla aplikacji.

środa, 12 maja 2010

Przenoszenie ustawień pomiędzy różnymi assembly (C# .NET) [PL]

Promuj
Korzystając z Viusal Studio i .NET mamy łatwy sposób konfigurowania aplikacji przy pomocy plików app.config oraz Settings.Settings. Pisałem już o tym na tym blogu w artykule: „Przechowywanie i edycja ustawień aplikacji w .NET (prosto, szybko, sprawnie i elegancko)(przykłady oparte o .NET, w języku C#)”. Niestety można natknąć się na „schody”, gdy ustawienia chcemy przenosić pomiędzy różnymi assembly. Zobaczmy na prostym przykładzie jak to rozwiązać...

wtorek, 11 maja 2010

Przekierowanie wersji assembly (C# .NET) [PL]

Promuj
Ostatnio pisałem o możliwości przenoszenia typu/klasy pomiędzy różnymi assembly (bibliotekami), pominąłem jednak pewien element. Mianowicie, to co napisałem jest zgodne z prawdą, gdy nie podpisujemy assembly (strong name) i nie zmienią się wersje assembly, a przecież często wersje zmieniane są automatycznie podczas kompilacji. Na szczęście na to też jest rozwiązanie, a mianowicie przekierowanie wersji assemlby (Redirecting Assembly Versions).

poniedziałek, 10 maja 2010

Atrybut TypeForwardedTo (C# .NET) [PL]

Promuj

Czasem jest potrzeba przeniesienia jakiejś klasy z jednej biblioteki (assembly) do drugiej. Jest to dość powszechna czynność, ale może sprawić problem, a mianowicie co zrobić, jeżeli nie możemy przekompilować aplikacji, która z pewnej biblioteki korzysta, a właśnie wykorzystana klasa została przeniesiona do innej biblioteki. Na szczęście jest na to lekarstwo: TypeForwardedTo.

Posty powiązane / Related posts