niedziela, 22 stycznia 2012

[RX 10] Komponowanie strumieni w Reactive Extensions [PL]

Niniejszy post jest kontynuacją cyklu o Reactive Extensions dla .NET ([RX 1], [RX 2], [RX 3], [RX 4], [RX 5], [RX 6], [RX 7], [RX 8], [RX9]), dotyczyć on będzie możliwości metod rozszerzających służących wykonywaniu połączenia dwóch lub więcej strumieni.

Jedną z interesujących cech Reactive Extensions jest kompozycja obserwowalnych kolekcji, czyli strumieni danych. Istnieje wiele metod rozszerzających służących wykonywaniu połączenia dwóch lub więcej strumieni; Amb, Concat, SelectMany, Merge, Zip, CombineLatest, ForkJoin. Tworzą one nowy strumień, korzystając z pewnych ustalonych konstrukcji.


Amb

Funkcja Amb zwraca strumień, który dostarcza wartości ze strumienia, który był pierwszy.

Concat

Funkcja Concat łączy w łańcuch dwa strumienie, ustawia elementy z pierwszego strumienia, następnie po nich elementy z drugiego strumienia.

SelectMany

Funkcja SelectMany tworzy pary wartości, tak że zwraca wszystkie wartości z drugiego strumienia dla każdej wartości z pierwszego.

Merge

Funkcja Merge zwraca dwa strumienie połączone, w oparciu, o aktualne wartości z każdego źródła (dwa źródła zostają wymieszane w oparciu kolejność, w jakiej zjawiają się ich elementy).

Zip

Funkcja Zip zwraca pary wartości, po każdorazowym pojawieniu się wartości na każdym ze strumieni.

CombineLatest

Funkcja CombineLatest składa dwa strumienie w pary, tak że w skład każdej pary wchodzą elementy najnowsze z każdego strumienia.

ForkJoin

Funkcja ForkJoin zwraca parę ostatnich zdarzeń z dwóch strumieni.

Promuj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Posty powiązane / Related posts