poniedziałek, 6 września 2010

OPC aktualności (wrzesień 2010) [PL]

Od jakiegoś czasu nie pisałem już żadnych aktualności odnośnie technologii OPC, dziś chciałbym to nadrobić, zobaczmy więc co ciekawego wydarzyło się ostatnio i ma związek z tą technologią.
W sierpniu 2010 został wydany kolejny numer newsletter'a OPConnect (dostępny jest pod adresem: http://www.automationworld.com/newsletters/opc-08-09-10.html). Przeczytać w nim można między innymi o standardach IEC dla OPC Unified Architecture, inicjatywie OPC Europe (http://www.opceurope.org/), innych interesujących sprawach w.g. Prezesa OPC Foundation Toma Burke'a (http://www.automationworld.com/feature-7396) oraz oczywiście o wdrożeniach związanych z OPC, którymi różne firmy chcą się pochwalić.
Na stronach OPC Foundation przebudowano ostatnio pewne działy, by łatwiej było znaleźć pewne informacje w tym:
Pakiet SDK (m.in. na platformę .NET) dla OPC Unified Architecture (OPC UA) jest nadal rozwijany i niedawno została opublikowana jego kolejna wersja 1.01.320.0 Stable (http://www.opcfoundation.org/Downloads.aspx?CM=1&EBP=0&SRT=ModificationTime&DES=Y&SE1=Version&FV1=Custom&FT1=%251.01.320.0%25&SE2=ReleaseStatus&FV2=All&FT2).
Trwają zapisy na tegoroczne warsztaty „OPC Foundation Interoperability Workshop”, które odbędą się jak co roku w Norymberdze 20-24 września.
OPC Foundation współpracuje w sprawie standardu PLC Open (http://www.opcfoundation.org/Downloads.aspx?CM=1&EBP=0&SRT=ModificationTime&DES=Y&SE1=Title&FV1=Custom&FT1=%25PLCopen%25&SE2=ReleaseStatus&FV2=Current&FT2).
Wreszcie dostępna jest książka "OPC - From Data Access to Unified Architecture” jest ona kompendium wiedzy o standardzie komunikacyjnym OPC UA. Zawiera m.in. informacje o specyfikacjach technicznych, które istnieją obecnie a także o tych będących w przygotowaniu, procedurach opracowywania i wdrażania komponentów, przejrzystą prezentację technologii a także perspektywy na przyszłość dla OPC i OPC UA. Jednym ze współautorów książki jest Mariusz Postół, dyrektor CAS oraz przedstawiciel OPC Foundation Europe w Polsce. Książkę można kupić poprzez stronę internetową firmy Softing AG.
Na koniec chciałbym jeszcze przypomnieć (o czym pisałem w poprzednim wpisie), że od niedawna dostępny jest nowy i darmowy klient OPC UA: CommServer OPC UA Viewer.
Promuj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Posty powiązane / Related posts