wtorek, 26 maja 2009

SyntaxHighlighter na Blogger'rze (optymalizacja)

Na temat SyntaxHighlighter i Bloggera pisałem już w jednym z moich poprzednich postów: Programowanie i Technologie (czyli C#, .NET, OPC, OPC UA i inne): SyntaxHighlighter na Blogger'rze (jak uruchomić?), zadowolony jestem że artykuł cieszył się powodzeniem, a nawet inni blogowicze zamieści linki do niego. Dziękuję czytelnikom (w szczególności Pawłowi Żubkiewiczowi i Tomaszowi Dziurko).

SyntaxHighlighter działa już na moim blogu od miesiąca, dlatego chyba najwyższy czas na optymalizację jego działania. Po uruchomieniu SyntaxHighlighter zgodnie ze wskazówkami opisanymi w moim poprzednim post'cie niestety zauważyłem, że często mój blog długo ładował się. Wiązało się to z koniecznością zaczytania dużej liczby skryptów z obcego serwera (w moim przypadku był to serwer autora SyntaxHighlighter).

Czy coś można z tym zrobić by poprawić wydajność? Oczywiście tak!

Oto zestaw kroków, które wykonałem tydzień temu i od tego czasu mój blog działa wyraźnie lepiej:

  1. Wybranie tylko tych skryptów i dla tych języków, które będą się pojawiały na moim blogu
  2. Przeniesienie z początku strony (przed końcem head) na koniec (przed końcem body) metod ładowania skryptów: shCore.js i innych w zależności od wybranych języków oraz uruchomienia samego SyntaxHighlighter'a. Po tej operacji na początku zostaje jedynie załadowanie arkuszy styli (shCore.css, shThemeDefault.css), później wczytuje się cała strona (dzięki temu jest od razu widoczna), natomiast na samym końcu wczytywane są i wykonywane są pozostałe skrypty

Na razie tyle zmian, mam jeszcze kolejny pomysł: przeniesienie skryptów na inny, szybszy serwer, ale jeszcze nie zdecydowałem na jaki, może ktoś ma jakieś sugestie?

1 komentarz:

  1. Faktycznie przerzucenie skryptów na koniec strony trochę ją przyspieszyło :)
    A zmiana serwera to dobry pomysł, bo chyba wszyscy początkowo jako źródło plików podają domyślny serwer autora, co skutkuje (a przynajmniej u mnie skutkowało) widocznym wydłużeniem czasu ładowania. Moje pliki póki co leżą sobie na serwerze wydziału i jest ok. Jak kiedyś dorobię się własnego serwera, to pewnie wylądują tam :)
    Jakbyś chciał sprawdzić testowo o ile poprawi się szybkość wczytywania strony po zmianie lokalizacji plików JS, to FireBug na http://codehardgopro.blogspot.com i masz namiary ;)

    OdpowiedzUsuń

Posty powiązane / Related posts