poniedziałek, 16 lutego 2009

Podsumowanie (OPC, COM, DCOM, .NET i C#, co dalej?)

Mam nadzieję, że nie zanudziłem czytelników (zwłaszcza mocno teoretycznym początkiem) i udało mi się wskazać elementy, które mogą połączyć technologie z tematu (COM, DCOM, .NET i C#) i ostatecznie doprowadzić do funkcjonalnych aplikacji, takich jak serwery i klienci OPC bazujący na technologii .NET.

Oczywiście niniejszy artykuł, to tylko dotknięcie tematu i zdaję sobie sprawę, że niemożliwością jest stworzenie funkcjonalnego oprogramowania bazując tylko na przedstawionej tutaj wiedzy. Nie wystarczy również doskonała znajomość technologii z tematu i umiejętność ich programowania do stworzenia klienta, czy serwera OPC. Do tego potrzebne są jeszcze specyfikacje, które nie są jednak dostępne dla każdego chętnego, a tylko dla członków OPC Foundation.

Na pocieszenie trochę przekornie zadam pytanie: "czy warto się męczyć?". Na rynku dostępne są rozwiązania, które stosunkowo małym nakładem pracy pozwalają stworzyć aplikacje klienta lub serwera, a oprogramowanie oprzeć na platformie .NET.

Co więc proponuję?

  1. Serwer można oprzeć o oprogramowanie CommServer i jedynie co trzeba zrobić to napisać prosty DataProvider , który dostarcza do OPC odpowiednie dane,a pisaniu takiego DataProvidera pomoże odpowiedni pakiet SDK .
  2. Klienta można oprzeć o oprogramowanie DataPorter , a do dostępu do odczytywanych przez niego danych wykorzystać odpowiedni webserwis.
( autor: Maciej Zbrzezny)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Posty powiązane / Related posts